WASHINGTON, BRATISLAVA. Doposiaľ to bol iba prehrešok voči legislatíve. Odteraz má však s odobrením Pentagonu americká armáda právo zostreľovať všetky drony, ktoré sa priblížia ku ktorejkoľvek z jej 133 základní v krajine.
Od pondelka tak môžu streľbe, či inému spôsobu likvidácie čeliť drony jednotlivcov i firiem.
Pilot, ktorý dron narušujúci vzdušný koridor základne riadi, bude riskovať aj väzenie. Vojenské základne sú podľa BBC predmetom ochrany, ktorá im garantuje súkromie a právo na obranu.
Drony nemajú žiadne legislatívne oprávnenie pohybovať sa v ich priestore. Okolo každej základne je pomyslený 122-metrový okruh so zákazom prevádzky dronov.
V posledných týždňoch to však nie je jediná správa, ktorá by sa týkala armády a dronov. Vedenie americkej armády rozhodlo o tom, že pre vojenské účely už nebude možné používať techniku populárneho čínskeho výrobcu DJI Drones.
Drony, ich príslušenstvo a periférie boli označené za nedôveryhodné pre armádne poslanie, pretože im chýba ochrana proti hackerským útokom. Detaily, prečo sa armáda rozhodla vylúčiť túto značku zo svojho používania nie sú dostupné.
DJI je najpopululárnejšou značkou na americkom trhu a firma úzko spolupracuje s úradmi aby zakomponovala do svojich modelov zónové pravidlá. Tie sa riadia GPS modulom ktorý obmedzuje pohyb dronov v lokalitách, kde je zakázaná ich prevádzka.
Kolízie dronov s vlastníkmi pozemkov sú známe už z minulosti. Viacero lietajúcich strojov čelilo streľbe ľudí, ktorí boli presvedčení o tom že technika narušila ich súkromie.
Odhaduje sa, že do roku 2021 bude v USA v rukách jednotlivcov 3.5 milióna dronov, pričom ďalšieho 1.6 milióna bude v komerčnej prevádzke firiem.