SME

Opica je ľahšia s kamarátmi, tvrdí veda

Niektorí študenti si dokonca mysleli, že opice zohrávajú pozitívnu úlohu v podpore skupinovej socializácie.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: PIXABAY/CC)

Autori prednášajú psychológiu na Univerzite v Bath.

Text pôvodne vyšiel na stránke The Conversation.

Ak nerátame bolesť hlavy a nevoľnosť, rána po večeroch strávených pitím môžu byť plné zármutku, úzkosti a skľúčenosti. No tiež môžu byť príležitosťou na dobrú náladu, príbehy a citové zblíženie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zistili sme to v nedávnej štúdii, v ktorej sme skúmali skúsenosti vysokoškolských študentov so stavom ráno po opitosti. Pýtali sme sa ich na postoj k stavom po opici a aký psychologický a sociálny dosah majú na ich život.

SkryťVypnúť reklamu

Alkohol je droga, ktorá mení náladu. Opitosť môže vzbudiť pocity zvýšenej eufórie, relaxácie a pozitivity, pričom zníži úzkosť a napätie. Pre tieto vlastnosti je alkohol jednou z najužívanejších drog na svete.

Zároveň je tiež dvojfázovou drogou. Znamená to, že má dve rozdielne fázy účinku.

So zvyšujúcou sa koncentráciou alkoholu v krvi prichádza v prvej fáze pozitívna a euforická nálada. Druhá fáza nastáva, keď sa koncentrácia alkoholu v krvi znižuje a sprevádzajú ju pocity únavy a zlej nálady.

Prečítajte si tiež: Aj malé množstvo alkoholu v tehotenstve zmení deťom tvár Čítajte 

Mladí vo výhode

Niekoľko štúdií sa už venovalo vplyvom stavov po opitosti na náladu a emócie. Tieto štúdie vo všeobecnosti naznačujú, že opitosť sa spája s poklesom nálady a zvýšením úzkosti.

Tieto zistenia môžu mať vážne dôsledky pre ľudí, ktorí sú po opici a majú zodpovednosť, napríklad rodičia, zdravotné sestry, lekári či učitelia. Doterajšie štúdie sa však obmedzovali na dotazníky, ktoré sa jednotlivcov pýtali na ich náladu. Výskumom na zvieratách sa však detailnejšie podarilo zistiť, ako opitosť vplýva na socializáciu a interakciu s druhými.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia na hlodavcoch ukázala, že 18 hodín po intoxikácii sa spoločenský život potkanov obmedzil. Pokus tiež ukázal na rozdiely v spoločenskom správaní medzi hlodavcami v rôznom veku. Interakcia medzi mladšími potkanmi po opici bola v porovnaní so staršími potkanmi vyššia.

Naznačuje to, že na úzkostné a spoločenské prejavy mladších potkanov nemusí mať alkohol taký vplyv. Spolu s kolegyňou Maddie Freemanovou sme v našom výskume skúseností mladých ľudí so stavom po opitosti a vzťahu medzi opicou a správaním pri pití zistili, že mladí ľudia mali podobnú odolnosť.

Všetci študenti z univerzity na juhozápade Británie, s ktorými sme sa rozprávali, spomenuli psychologický vplyv opitosti. Hovorili, že sa cítili mizerne, podráždene, zlostne, zarmútene a osamelo.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Alkohol zvyšuje chuť na sex. U mužov aj záujem o rovnaké pohlavie, zistil experiment Čítajte 

Spoločné zážitky

Zároveň však mali dojem, že obmedziť príjem alkoholu, aby minimalizovali účinky opitosti, neprichádzalo do úvahy. Opicu vlastne očakávali, dokonca sa na ňu vo svojom každodennom živote pripravovali.

Zistenia sa zhodujú s výskumom na zvieratách a naznačujú, že alkohol má menší vplyv na mladých. Stavy po opitosti tak nemusia byť dostatočne silným stimulom, ktorý by mladých ľudí odradil od ťažkého alkoholizmu.

Zistili sme tiež, že niektorí študenti si dokonca mysleli, že opitosť zohráva pozitívnu úlohu v podpore skupinovej socializácie. Spoločné zážitky s opitosťou sa označovali ako priaznivé, ktorými si prešli všetci.

Opitosť v ich vnímaní predstavovala pokračovanie socializácie, ktorá sa začala minulú noc, pričom zahŕňala aj rozpamätávanie sa na činnosti, ktoré v opitosti minulú noc robili. Zdá sa, že pre mladých je opica súčasť spoločenského pitia v podobnom duchu, ako sa potkany po opici zapájali napríklad do hravých bitiek.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzity sa už dlho považovali za miesta, kde sa mladí ľudia učia nielen o svojom odbore, ale aj o účinkoch, ktoré má pitie alkoholu. Pre mnohých je stav po opitosti súčasťou života na univerzite.

Prečítajte si tiež: Sú dve deci vína denne dobré pre zdravie? Čo hovorí veda Čítajte 

Výskum ešte neskončil

Už si však nie sme istí, ako to vplýva na ich štúdium. Nedávny výskum naznačuje, že stavy po opitosti výrazne ovplyvňujú spôsob vykonávania rutinných činností, ako napríklad práca či šoférovanie. V bežný pracovný deň sa približne 200-tisíc Britov po opitosti ukáže v práci.

Výskum toho, čo opilstvo ako sociálny prvok zohráva, ešte nie je dokončený. Možno je príznačné, že celkový dosah na nálady a interakciu stále nie je celkom jasný, dokonca by sa dalo povedať, že až zastretý.

Pre niektorých opitosť predstavuje psychologickú nepohodu, ktorú sprevádza zlá nálada. Pre iných predstavuje príjemné pokračovanie spoločného pitia, v ktorom sa ukazuje, že keď sa máte zle, žiada si to spoločnosť druhých.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Sally Adams, Christine Griffin, Paula Smith

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


26
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu