Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Hubblovmu vesmírnemu teleskopu sa podaril zaujímavý záber. Zachytil začiatok budúceho stretnutia galaktického Dávida a Goliáša, ktoré však skončí inak, ako známy príbeh.
Menšiu trpasličiu galaxiu NGC 1510 pohltí jej väčší sused, špirálová galaxia s priečkou NGC 1512.
Gravitácia už pôsobí
Obe galaxie sa nachádzajú v susedstve našej Miestnej skupiny galaxií, približne 38 miliónov svetelných rokov od Zeme v južnom súhvezdí Hodiny.
Galaxie sú len na začiatku cesty, ktorá ich nakoniec spojí. Už teraz sa však dá pozorovať gravitačný vplyv väčšej galaxie na menšieho suseda. NGC 1512 už priťahuje prvé zhluky plynu z menšej galaxie.
Navyše, gravitačný ťah väčšej galaxie rozprúdil plyny a prach v trpasličej galaxii a spôsobil, že proces vzniku hviezd v nej bude ešte intenzívnejší. Intenzívny vznik hviezd sa prejavuje modrým sfarbením trpasličej galaxie.
Už sa tak v minulosti stalo
Aj menšia galaxia však vplýva na väčšieho suseda. Deformuje totiž jeho vonkajšie, špirálovité ramená.
Vedci predpokladajú, že priečka väčšej galaxie a jej modrou farbou žiariaci stred so vznikajúcimi hviezdami sú výsledkom už 400 miliónov rokov starého pôsobenia medzi oboma galaktickými objektmi.
Priečka galaxie NGC 1512 pritom prenáša materiál z vonkajších ramien do stredu galaxie, čím umožňuje intenzívny vznik hviezd. Veľkosť tohto svetlomodrého žiariaceho disku sa odhaduje na 2400 svetelných rokov.
Trpasličia galaxia NGC 1510 nebude prvou, ktorú nenásytná NGC 1512 pohltila. Vedci už v roku 2015 zistili, že okrajové oblasti vonkajších ramien galaxie NGC 1512 kedysi patrili inej, ešte staršej galaxii.
Astronómovia teraz môžu pozorovať, ako jeden z kľúčových procesov v evolúcii galaxií prebieha i ako rozdielna veľkosť ovplyvňuje stavbu či vnútornú dynamiku galaxií.