BRATISLAVA. Má žiarivo žltú farbu, loví iba v noci a v nepriateľských vodách. U novoopísaného poddruhu hydrophis platurus xanthos objavili vedci úplne novú loveckú techniku, ktorú doteraz nepoznali.
Opísali ju vo vedeckom žurnále Zoo Keys.
Morský had prežíva v nezvyčajnom prostredí - v zálive Golfo Dulce na Kostarike.
Morská voda tu je naozaj nepriateľská voči životu - má málo kyslíku a dosahuje teplotu až 32,5 stupňa Celzia, čo je zároveň aj horná hranica, pri ktorej dokáže tento poddruh prežiť.
Aby had tieto podmienky prežil, vyvinul špeciálnu loveckú techniku. Pri nej mu pomáha aj žlté sfarbenie kože, ktorá tak nevstrebáva veľké množstvo slnečného žiarenia.
Napriek tomu had loví väčšinou iba v noci, keď je povrchová voda chladnejšia. Celým telom pláva po hladine a pod vodou má strčenú iba hlavu.
"Zdá sa, že stiahnutie tela vytvára z hada stabilnú bóju v turbulentných vodných podmienkach, zatiaľ čo hlava vytŕča pod vodu s ústami dokorán," vysvetľujú vedci v štúdii.
Had strávi väčšinu času ponorený pod vodou v 20 až 50 metrových hĺbkach. Pod vodou vydrží napriek nízkemu obsahu kyslíka aj 213 minút.
Nový opis hada môže nakoniec skončiť tak, že z neho urobia samostatný druh. Jeho najbližší príbuzný Hydrophis platurus žije totiž o 22 kilometrov ďalej v omnoho chladnejších vodách a nie je mu veľmi podobný.