BRATISLAVA. Našli by ste ich asi desaťtisíc. Ochorení, ktoré spôsobuje nejaký druh mutácie na jedinom géne. Že takéto ochorenia zdedia po svojich rodičoch aj deti, je lotéria zhruba jedna k jednej.
Vedci však teraz ukázali, ako sa s takýmito problémami vyrovnať. Prvý raz sa im podarilo dedičné smrteľné ochorenie zastaviť ešte skôr, ako by mohlo spôsobiť problémy. Genetici z ľudského embrya totiž podľa štúdie vo vedeckom časopise Nature odstránili zmutovaný gén ešte pri oplodnení vajíčka.
Potenciálne tak otvorili dvere na liečenie dedičných genetických chorôb - aj keď reálne využitie je ešte ďaleko.

Smrteľné ochorenie srdca
Už pred dvoma rokmi genetici použili metódu CRISPR na úpravu ľudského genómu. Vtedy to odborníci nazvali prelomovým činom, čínsky výskum však vyvolal vášnivé debaty.
Genetici sa vtedy pokúsili opraviť chyby v ľudskej DNA, ktoré vedú k ochoreniam krvi. Výskumníkom sa však nepodarilo opraviť každú bunku v embryu a vytvorili skôr mozaiku zdravých a chorých buniek. Výskum sa tak skončil neúspešne.
Tejto chybe sa v novom výskume vedcom z univerzity v Oregone, Salkovho inštitútu a Inštitútu pre základné vedy v Južnej Kórei podarilo vyhnúť.