MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Viac ako 25 miliónov dolárov vyzbierali v priebehu dvoch rokov hackeri od svojich obetí, ktoré za svoje peniaze žiadali kľúče pre odšifrovanie dát. Ransomware však nenapádal iba domácnosti, ale hlavne firmy v ktorých sa peniaze na obnovu cenných dát nájdu.
Sumu podľa magazínu The Verge vyčíslili univerzitní akademici v spolupráci s firmou Google, ktorí sa zamerali na vyhodnocovanie transakcií, ktoré prebehli vo virtuálnej mene Bitcoin. Vo svojej štúdii sa zamerali na 34 škodlivých kódov, ktoré sú zodpovedné za väčšinu digitálneho vydierania.
Hoci je hrozba dlhodobo známa, objem platieb postupne naberá na objeme. Hackeri používajú čoraz zručnejšie techniky na to, aby prekročili cez bezpečnostné bariéry nepovšimnutí. Príkladom je taktika, ktorá sa neprestajne snaží o zmenu binárneho kódu, aby pri odhaľovaní nemohli antivírusové programy používať naučené vzorky.
Ransomware sa však nezameriava iba na počítače, do pozornosti sa dostali aj mobily, v ktorých používatelia uchovávajú svoje fotografie a informácie, ktoré zvyčajne nezálohujú na iné zariadenia.
Najúspešnejším bol vo výbere peňazí škodlivý kód Locky, ktorý nastúpil na trh v roku 2016. Od obetí získal viac ako 7 miliónov dolárov. Podobnú úspešnosť má Cerber s 6,9 miliónmi, ďalej rebríček prudko klesá. CryptXX vyzbieral 1.9 milióna.
Nie je tajomstvom, že za svoje dáta platili i veľké firmy a úrady, ktoré nemali dobre zvládnutú technológiu zálohovania, ktorá by umožňovala bezproblémovú obnovu dát.