PETERHEAD, BRATISLAVA. Netradičný park veterných elektrární spustia v najbližších mesiacoch v severovýchodnom Škótsku. Vyrastie na morskej hladine v miestach, kde je dno príliš hlboké na to, aby sa mohlo stať oporou na základy nosných pilierov.
Nové veterné elektrárne majú podobu plavákov s obrovskou časťou pod vodnou hladinou. Siaha do hĺbky 78 metrov, odkiaľ je ku dnu uviazaná pomocou trojice kotviacich lán.
Zaisťujú nielen pevné osadenie, ale aj vzpriamenú polohu. Doposiaľ sa veterné elektrárne osádzali na pobreží pevne do dna, avšak iba v teréne, kde hĺbka vody neprekračuje hranicu 40 či 50 metrov.
Ohromná stavba
Investícia za 235 miliónov eur má byť cestou k obnoviteľnej energii. Projekt Hywind by sa podľa BBC mal s piatimi turbínami s nominálnym výkonom 6 megawattov stať najväčším svojho druhu.
Nové veterné elektrárne vyčnievajú 180 metrov nad vodnú hladinu a ich hlavnou prednosťou je výkon.
Vybavené sú počítačovým systémom, ktorý vyhodnocuje všetky parametre prúdenia vzduchu, ale aj správanie sa vodných más, v ktorých je stožiar ukotvený.
Naklápaním lopatiek vrtúľ má dosiahnuť potrebnú stabilitu.
700 metrov pod haldinou
Veľkou položkou pri budovaní sú náklady na umiestnenie turbín. Využíva sa pri tom špeciálne plavidlo používané najmä vrtnými spoločnosťami.
Keďže každá zostava má hmotnosť viac ako 11500 ton, nemožno zatiaľ použiť inú techniku. Analytici však predpokladajú, že do roku 2030 by sa náklady mohli vyrovnať budovaniu tradičných pobrežných elektrární.
Súčasná technológia umožňuje zájsť k väčším vzdialenostiam od brehov, pričom elektrárne možno vybudovať aj na miestach, kde reliéf dna nie je priveľmi vhodný. Kotvenie možno stiahnuť až do hĺbky 700 metrov pod hladinu.