SME

Hyperloop One hlási historický úspech, chce byť ešte rýchlejší

Prepravný systém má výrazne skrátiť cestovanie. Podobný systém má byť aj v Bratislave.

Načítavam video...

CARSON CITY, BRATISLAVA. Vývojári projektu Hyperloop One sa chystajú na ďalšiu kľúčovú skúšku novátorskej prepravnej technológie. V potrubí s odčerpaným vzduchom chcú na koľajach dať do svižného pohybu prepravnú kapsulu s dĺžkou 8,5 metra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým pri májových experimentoch dosiahli pri čiastkovom teste technológie rýchlosť 113 kilometrov za hodinu, teraz sa chcú podľa agentúry Reuters prepracovať k štvornásobnej rýchlosti. Výpočty počítajú s tým, že jedného dňa by sa mohol nový prepravný prostriedok pohybovať rýchlosťou až 1200 kilometrov za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Práve obrovská rýchlosť, ktorá by skrátila cestovanie medzi metropolami je hlavnou motiváciou tejto technológie. Do hry nevstupujú iba pohonné systémy, ale aj prostredie v ktorom sa kapsule pohybujú. Tým, že prechádzajú uzavretým prostredím potrubia z ktorého je odčerpaný vzduch, čelia oveľa menšiemu odporu a môžu s nižšou spotrebou dosiahnuť vysokú rýchlosť.

Firma má vybudované svoje experimentálne zázemie v Nevade a hoci začínala na voľne položených koľajach, dnes už pracuje pri svojich experimentoch v uzavretom prostredí. Pohonný systém využíva magnetickú levitáciu, pri ktorej neprichádza podvozok k fyzickému kontaktu s koľajami.

Firma disponuje kapitálom vo výške 160 miliónov dolárov a z času na čas sa objaví informácia o tom, že rokuje s niektorými vládami o tom, že by na ich území jednu z prvých komerčných dráh postavila. Počíta však pri tom s finančnou investíciou štátov samotných.

SkryťVypnúť reklamu

Ideu novátorskej prepravy vyslovil a spopularizoval Elon Musk, ktorý v nej videl výbornú príležitosť pre spojenie Los Angeles so San Franciscom. Skeptici však vravia, že to nebude jednoduché. Vybudovať nové trasy, absolvovať certifikácie a získať licencie na prevádzkovanie prepravy s tak obrovskou rýchlosťou nebude jednoduché.

Doprava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 2
ISS.

Projekt s názvom Space Volcanic Algae povedie poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry.


TASR
Umelecká predstava exoplanéty K2-18b.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


18
Ilustračná fotografia.

Planéta obieha extrémne blízko svojej hviezdy.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu