BRATISLAVA. Využívať verejnú dopravu, prať v studenej vode či recyklovať sú dobré možnosti, ako znížiť negatívny vplyv ľudstva na životné prostredie. No podľa novej štúdie zďaleka nie sú najefektívnejšie.
Výskumníci preverili 39 štúdií publikovaných vo vedeckých časopisoch, vládne správy a internetové programy. Tie hodnotili, ako môžu zmeny v životnom štýle jednotlivca ovplyvniť jeho uhlíkovú stopu.
Všeobecne propagované možnosti ako používanie hybridných automobilov, svietenie žiarivkami či recyklácia majú len malý vplyv na množstvo emisií, ktoré človek vyprodukuje.
Najväčší dosah mali zmeny, ktoré vyžadovali najdrastickejšie zásahy do životného štýlu jednotlivca.
Napríklad jedálny lístok bez mäsa zníži záťaž o vyše 800 kilogramov oxidu uhličitého ročne, čo je približne štyrikrát viac ako pri recyklácii.
Vynechanie jedného spiatočného letu cez Atlantický oceán by znížilo emisie o 1600 kilogramov CO2. Život bez auta by ich znížil o ďalších 2400 kilogramov.
Pri autách vedci započítali aj dodatočnú záťaž v podobe nutnosti stavať cesty alebo parkoviská.
Keby sa však ľudia rozhodli mať o jedno dieťa menej, ich uhlíková stopa by sa ročne znížila o vyše 58 ton oxidu uhličitého.
Výskumníci sa zhodli, že vlády krajín Európskej únie, Spojených štátov, Kanady a Austrálie sa vo svojich odporúčaniach zameriavajú práve na tie činnosti, ktoré majú na emisie nízky vplyv.