BRATISLAVA. Nepoužívajú kondómy, nedoberú predpísané antibiotiká, žijú viac v mestách a cestujú po celom svete.

Práve preto je medzi ľuďmi stále rozšírenejšia gonokoková infekcia, známa najmä ako kvapavka.
Navyše chorobu, ktorá sa prejavuje hnisavým zápalom močových a pohlavných orgánov a môže spôsobiť aj neplodnosť, je čoraz zložitejšie vyliečiť. Stáva sa totiž viac odolnou voči antibiotikám.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v dvoch správach vo vedeckom časopise PLOS Medicine opisuje prípady troch ľudí v troch rôznych krajinách, u ktorých sa vyskytla úplne nevyliečiteľná kvapavka.
Problém sa navyše týka aj Slovenska. Hoci neliečiteľný prípad u nás lekári nezaznamenali, aj tu odhalili odolnosť kvapavky aspoň voči jednému z používaných antibiotík.
Špička kvapavkového ľadovca
Na liečbu kvapavky už dnes takmer vôbec nezaberajú liečivá penicilín, tetracyklín a ciprofloxacín. Lekári teraz nakazeným najčastejšie predpisujú kombináciu antibiotík cefixím, cefalosporín alebo azitromycín.
V troch rôznych prípadoch v Španielsku, vo Francúzsku a v Japonsku nakazeným už nezabrali ani tieto liečivá. Prípadov je na svete zrejme oveľa viac.
“Tieto prípady môžu byť len špičkou ľadovca.
„
"Tieto prípady môžu byť len špičkou ľadovca, pretože v systéme na diagnostiku a hlásenie infekcií chýbajú v krajinách s nižším príjmom, kde je kvapavka v skutočnosti omnoho bežnejšia," vysvetľuje v tlačovej správe WHO Teodora Wi, hlavná autorka jednej zo správ.
Do podávania informácií sa medzi rokmi 2009 a 2014 zapojilo len 77 krajín z celého sveta, medzi nimi aj Slovensko.