SYDNEY, BRATISLAVA. Tesla postaví v Austrálii obrovskú batériu, ktorá by mala stabilizovať miestnu sieť rozvodov a zabrániť výpadkom dodávok elektriny.
Projekt obrovských rozmerov sa má stať najväčšou energetickou farmou na svete. S kapacitou 129 megawatthodín má mať dostatok energie na to, aby zaistil napájanie 30-tisíc domácností.
Li-Ion farma má vyrásť v rekordne krátkom čase v Južnej Austrálii, v blízkosti veterného komplexu neďaleko mesta Jamestown. Od decembra tohto roka sa v nej má uskladňovať energia získaná z turbín vo výkonových špičkách, aby ju neskôr mohli pozvoľne čerpať k odberatelia.
Podobný projekt firma pred časom vybudovala na Havaji. Obyvatelia ostrovov tak v noci využívajú energiu, ktorú solárne panely vyrobili cez deň.
Výpadky majú skončiť
Vďaka batérii bude možné využiť plný výkon elektrárne bez preťažovania elektrickej siete, čo zaistí plynulú prevádzku rozvodnej sústavy, ktorá má za sebou viacero výpadkov. Je to, akoby akumulátory svojou kapacitou vytvárali nárazník či tlmič, ktorý dokáže zaistiť hladký chod infraštruktúr.
Tesla doposiaľ technológiu ponúkala najmä pre jednotlivé domácnosti. Na trh prišla s obchodným modelom, ktorý im umožňuje uskladniť energiu z lokálnych energetických zdrojov, alebo z verejnej elektrickej sústavy v časoch, keď je energia lacnejšia ako v ostatných častiach dňa.
Veľký experiment
Ambiciózne projekty však ukazujú, že Li-Ion akumulátorové farmy by v budúcnosti mohli plniť i novú úlohu - stabilizovať siete a vyrovnávať nesúlad medzi výrobou elektrickej energie a jej spotrebou.
Doposiaľ bolo čosi podobné nemysliteľné pre vysoké náklady a slabé overenie technológií v praxi.
Tesla v tejto chvíli nedokáže s istotou povedať, či projekt obrovských rozmerov bude fungovať presne podľa očakávaní, pretože sa môžu vyskytnúť nové, dosiaľ neodhalené výzvy. Ak zväčšíte fungujúcu vec trojnásobne, neznamená to že bude mať trojnásobnú kapacitu bez zmeny všetkých ostatných vlastností.