SAN DIEGO, BRATISLAVA. Úspech v miniaturizácii hlásia akademici z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Podarilo sa im vyvinúť polovodičový senzor, ktorý na svoju prácu nepotrebuje takmer žiadnu energiu. Najúspornejší z dnes používaných senzorov minie 628-násobok energie, s ktorým si táto novinka vystačí.
Senzor sníma teplotu a na svoju prevádzku potrebuje len 113 pikowattov energie. Keďže je drobný ako špendlíková hlavička, využiť ho možno v drobnej digitálnej technike.
Vývojári hovoria o medicínskych zariadeniach, environmentálnych senzoroch či o nových spôsoboch využitia, na ktoré aktuálne senzory nestačili.
Drobné množstvo energie netreba čerpať z útlej batérie, zozbierať ju možno z okolitého prostredia: rádiový šum, piezoelektrické články či malý fotovoltaický článok zaistia dostatok energie nielen pre senzor samotný, ale aj pre obslužnú elektroniku a komunikačný modul.
Do budúcnosti chcú podľa magazínu Digital Trends vývojári pracovať nielen na zvýšení presnosti meraní, ale pripraviť aj senzory na extrémne podmienky.
Hoci výrobcovia čipov neustále vyvíjajú nové technológie, senzory svojimi rozmermi za čipovými technológiami v mnohom zaostávajú.