BRATISLAVA. Ľudia často predpokladajú, že hormonálne zmeny v tele ženy ovplyvňujú počas mesačného cyklu aj jej mentálne výkony.
V skutočnosti hormóny fungovanie ženského mozgu neovplyvnia. Ženám nezhoršia pamäť, nespôsobia chyby v myslení a neovplyvnia ani ich schopnosť sústrediť sa na dve veci naraz.
Naznačuje to výskum, ktorý publikovali vo vedeckom žurnále Frontiers in Behavioral Neuroscience.
Hormóny a výkon ženského mozgu
Ženské hormóny
- Estrogén v prvej fáze cyklu ovplyvňuje rast sliznice maternice.
- Progesterón sa tvorí po ovulácii a pripravuje spolu s estrogénom sliznicu maternice na prijatie oplodneného vajíčka.
- Testosterón vzniká vo vaječníkoch v čase ovulácie a mierne nárastá tesne pred menštruáciou. Ženám pomáha udržiavať svalovú hmotu a silu kostí a zvyšuje sexuálnu aktivitu.
"Ako odborníčka v oblasti reprodukčnej medicíny a psychoterapie sa zaoberám mnohými ženami, ktoré majú dojem, že menštruačný cyklus ovplyvňuje ich blaho a kognitívne výkony,"vysvetľuje v tlačovej správe vydavateľstva Frontiers hlavná autorka Brigitte Leenersová.
Mnohé ženy aj muži si myslia, že ženám sa počas cyklu menia kognitívne schopnosti - teda schopnosti mozgu poznávať a vnímať okolitý svet či pamätať si veci.
Leenersová preto detailne sledovala počas dvoch menštruačných cyklov 68 dobrovoľníčok.
Spolu s tímom z Medicínskej školy v Hannoveri and univerzitnej nemocnice v Zürichu zistila, že žiadny z trojice hormónov - progesterón, estrogén a testosterón - neovplyvnil kognitívne výkony žien. Konkrétne sa u žien zamerali na pamäť, možné chyby v myslení a ich schopnosť sústrediť sa na dve veci naraz.
"Hormonálne zmeny spojené s menštruačným cyklom nemajú žiadnu súvislosť s kognitívnym výkonom. Hoci existujú individuálne výnimky, hormonálne zmeny vyskytujúce sa v menštruačnom cykle kognitívnu výkonnosť žien vo všeobecnosti nenarúšajú," dopĺňa Leenersová.
Doterajšie pozitívne výsledky
Niektoré štúdie doteraz priniesli pozitívne výsledky o prepojení hormónov a fungovania mozgu. Aj Leenersová pri prvom cykle zaznamenala mierne prepojenie, pri druhom cykle sa už neopakovalo. Doterajšie štúdie však zväčša sledovali ženy len počas jedného cyklu a to je podľa autorov chyba.
"Kvôli obmedzeniam v metodológii [týchto štúdií] musia byť pozitívne výsledky v publikovanej literatúre interpretované s výhradami," píšu autori v záveroch štúdie.
Hlavná autorka odporúča, aby sa výskum v tejto oblasti zameral ešte na väčšie vzorky, na ženy s hormonálnymi poruchami a ďalšie kognitívne testy. Poskytnú tak lepší obraz o tom, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje mozog.