SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Nasadíte si na hlavu čelenku, spustíte svoju obľúbenú hru a bez toho aby ste museli mocne búšiť do klávesnice, myši a herného ovládača, prechádzate sa virtuálnym svetom. Je to trend, ktorý môže jedného dňa nadobro zmeniť herné zážitky.
Hoci sú prvé produkty už na trhu a postupne získavajú popularitu, zdá sa že ich výrobcovia zabúdajú striehnuť na bezpečnosť. Vedci vo svojej štúdii poukázali na nové taktiky, ktoré môžu hackeri využiť pre dolovanie informácií.
Headset, ktorý sníma elektrické vlny mozgu zostáva podľa magazínu Independent aktívny i vtedy, ak si dá hráč pauzu. Ak si ponechá headset na sebe a pustí sa do činností, ktoré súvisia s jeho súkromím, hackeri sa prostredníctvom škodlivého kódu môžu zmocniť citlivých dát.
Vedci sa pokúsili navrhnúť algoritmy, ktoré by dokázali reprodukovať text písaný na klávesnici. Respondenti prepisovali do políčok PIN kódy a 6-miestne heslá, pričom softvér zachytával informácie z elektrických vĺn mozgu, aby texty rekonštruoval. Pri PIN kódoch bez veľkého tréningu dosiahol 43-percentnú úspešnosť, pri šesťmiestnych písmenných heslách 37-percentnú.
Dá sa očakávať, že ak by algoritmy boli trénované, texty by mohli reprodukovať bez chýb. Je preto čas zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom aplikácie budú s headsetom komunikovať, aby boli zozbierané dáta v bezpečí. Príkladom je šifrovanie dát v spojení s aplikáciou.
TIP: Pozriete si odborné recenzie a ceny herných slúchadiel v našej službe Recenzie.sme.sk.