SME

Vedci zistili, ako vyzerá dokonalý úsmev. Pomôžu aj ľuďom po mŕtvici

Stačí trocha asymetrie a málo zubov.

Najkrajšia žena sveta v roku 2017 Julia Roberts by podľa výsledkov prieskumu mala ukazovať pri úsmeve menej zubov.Najkrajšia žena sveta v roku 2017 Julia Roberts by podľa výsledkov prieskumu mala ukazovať pri úsmeve menej zubov. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. V jednej slovenskej piesni sa spieva: úsmev nie je žiadna šifra, je to malá výhra líc. Za dokonalým úsmevom sa však skrýva viac - nesmiete ukázať veľa zubov a usmievať sa príliš dlho. Inak by ste mohli ostatných vydesiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Parametre dokonalého úsmevu skúmala štúdia, ktorú publikovali vo vedeckom časopise PLOS One. Vedcom sa podarilo odhaliť štyri vlastnosti najpríjemnejšieho úsmevu.

Dobrovoľníci - bolo ich 802 - hodnotili 27 počítačom vytvorených tvárí. Každý úsmev bol iný - v šírke, symetrii či v počte ukázaných zubov. Výsledky ukázali, že aj pri úsmeve platí známe - menej je niekedy viac.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Úsmev neomladzuje, vedci vyvrátili populárny mýtus

Výskum by mohol v budúcnosti pomôcť pri práci animátorom, grafikom ale aj chirurgom a fyzioterapeutom, ktorí pomáhajú ľuďom s čiastočnou paralýzou tváre, napríklad po prekonanej mŕtvici. Zabezpečia, aby úsmev po operácii vyzeral naozaj ako úsmev a nie ako grimasa.

Dobrovoľníci hodnotili úsmevy na základe štyroch kritérií: Účinnosť, úprimnosť, príjemnosť (alebo hrozivosť) a na koniec mali zhodnotiť, akú emóciu úsmev vyjadruje - hnev, pohŕdanie, znechutenie, strach, šťastie, smútok alebo prekvapenie.

Celkové hodnotenie 27 úsmevov. Zelené pozadie naznačuje najlepšie hodnotenie, červené zas najhoršie.  (zdroj: Helwig et al 2017/10.1371/journal.pone.0179708)Celkové hodnotenie 27 úsmevov. Zelené pozadie naznačuje najlepšie hodnotenie, červené zas najhoršie. (zdroj: Helwig et al 2017/10.1371/journal.pone.0179708)

1. Úsmev nemusí byť veľký

Najlepšie hodnotenie získali v prieskume úsmev s menšou až strednou šírkou - odborne ju vedci označili ako rozsah úsmevu. Väčšie úsmevy pôsobili najhoršie, ak mali príliš veľký uhol a ukazovali veľa zubov.

2. Bezzubý

Podľa štúdie môžu úsmevy s veľkým množstvo zubov pôsobiť na ľudí ako prejav strachu či opovrhnutia. Vedci však pri počítačových modeloch nepracovali pri zmene úsmevu aj s očami. Tie sa pri veľkých úsmevoch často trochu zošikmia. Niektoré úsmevy preto mohli pôsobiť trochu desivejšie ako v skutočnom živote.

SkryťVypnúť reklamu

3. Nie ako Joker

Desivo môže pôsobiť úsmev, ktorý má príliš "véčkovitý" tvar. Najlepšie pôsobí ak kútiky nezdvíhate príliš vysoko.

4. Milisekundová asymetria

Vedci skúmali aj časovanú asymetriu úsmevu - jeden kútik úst sa postupne dvíhal do úsmevu a druhý bol stále na mieste. Ukázalo sa, že pokrivený úsmev pôsobil omnoho úprimnejšie. Nesmel však trvať príliš dlho. Ak sa kútiky po 125 milisekndách nezladili, dobrovoľníkom už úsmev pripadal desivý.

DOI: 10.1371/journal.pone.0179708

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu