SME

V najstaršom chráme sveta objavili prvé dôkazy o lebkovom kulte

Praveký rituál lebky uvidel každý, kto vstúpil do chrámu.

Vizualizácia úpravy lebky.Vizualizácia úpravy lebky. (Zdroj: DAI Zentrale)

BRATISLAVA. Členovia kultu vzali do rúk lebky mŕtvych, zbavili ich mäsa a kože, vyrezali do nich vzory a potom ich zavesili na stĺpy chrámu Göbekli Tepe. Padol na ne pohľad každému, kto do chrámu vstúpil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Göbekli Tepe v Turecku je najstaršou známou náboženskou stavbou na svete. Dnes je už iba archeologickým náleziskom, pred jedenásťtisíc rokmi tu však pravekí nomádi vykonávali svoje náboženské rituály. Jedným z nich bol aj kult lebiek.

Členovia kultu vyrezávali do ľudských lebiek. Zárezy robili až po smrti, kvôli rituálu nikto neumrel.

SkryťVypnúť reklamu

"Zárezy sú veľmi hlboko v kostiach a sú určite zámerné. Je to náš prvý dôkaz o vyrezávaní ľudských lebiek," povedala pre denník Guardian Julia Greskyová hlavná autorka štúdie, ktorú publikovali vo vedeckom časopise Science Advances.

Spolu archeológovia z Nemeckého archeologického inštitúte v Berlíne objavili fragmenty troch vyrezávaných lebiek. Zárezy robili pravekí ľudia pomocou kamenných nástrojov. Každý zárez začínal na tvári a rozdeľoval lebku na polovicu, pokračoval cez čelo až na zadnú stranu lebky.

Jedna z nájdených lebiek bola pomaľovaná červenou farbou a na vrchu lebky mala vyvŕtanú dieru. Autori štúdie preto predpokladajú, že zárezy nemali slúžiť ako ozdoba.

Členovia skupiny vzývajúcej lebky pomocou zárezov a dier zavesili lebky na šnúru a nechali ich visieť z vápencových pilierov, ktoré zdobili chrám Göbekli Tepe.

SkryťVypnúť reklamu

Na stĺpoch v chráme už dávnejšie archeológovia objavili vyrezané obrazy s mužmi bez hláv a s

oddelenými hlavami. Je preto zrejmé, že lebky plnili v náboženských rituáloch neolitických ľudí dôležitú úlohu.

V praveku si ľudia vážili lebky z rôznych dôvodov. Niektorí si nimi uctievali predkov, iní im pripisovali ochranné funkcie. Nie je isté, či si v Göbekli Tepe vyrezanými lebkami uctievali nedávno zosnulých predkov alebo v chráme vystavovali hlavy padlých nepriateľov.

DOI: 10.1126/sciadv.1700564

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu