Často o nej ani netušíme. Pri spozorovaní prvých príznakov môže byť už v pokročilom štádiu. Aj keď je Alzheimerova choroba nevyliečiteľná, jej včasné diagnostikovanie môže oddialiť nástup prvých príznakov.
V roku 2007 bolo vo svete podľa odhadov 29 miliónov ľudí postihnutých touto chorobou. Do roku 2050 by mal ich počet vzrásť na viac ako sto miliónov.
Farmaceutická firma Pfizer spolu so spoločnosťou Akili pracuje podľa servera Futurezone na novom spôsobe, ako spoľahlivo odhaliť chorobu už v ranom štádiu. Pacientov nechajú hrať videohry.

Poškodzuje mozog
Alzheimer už v ranom štádiu poškodzuje funkcie mozgu, ktoré umožňujú spoznávať okolitý svet. Tie však nie sú často postrehnuteľné.
Vedci ale tvrdia, že je možné ich odhaliť prostredníctvom algoritmu. Veľké nádeje preto vkladajú do vývoja akčnej videohry Evo Challenge.
Lekári by pri hraní hry v pravidelných intervaloch zaznamenávali podnety z mozgu, ktoré vedú k vzniku kognitívnych porúch a sú tiež príčinou vzniku Alzheimera.
V protiklade k tradičnej videohre ide o medicínsky produkt, vysvetľuje Eddie Martucci z Akili.

Neinvazívna metóda
Digitálna platforma by mohla predstavovať podľa Phila Iredaleho zo spoločnosti Pfizer novú neinvazívnu metódu na zistenie choroby u osôb, ktoré ešte nemajú žiadne príznaky.
V súčasnosti však podľa Martucciho nie je možné odpovedať na otázku, ako včasne bude možné chorobu diagnostikovať.
Potrebný je ďalší výskum a tiež povolenie na využívanie tejto metódy v medicínskom prostredí.