HOUSTON. Prielom vo vývoji biopalív z rias ohlásili spoločnosti Exxon Mobil Corp a Synthetic Genomics Inc.
Po ôsmich rokoch objavili spôsob, ako viac než zdvojnásobiť množstvo tukov produkovaných riasami. Potenciálna alternatíva fosílnych palív tak urobila zásadný krok ku komerčnej životaschopnosti, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie firiem.
"Riasy môžu byť životaschopným, obnoviteľným zdrojom energie, rádovo v objeme ropy," povedal viceprezident spoločnosti pre výskum a vývoj Vijay Swarup. Riasy rýchlo rastú, nebojujú o potravu a môžu žiť vo všetkých typoch klímy a poloslaných vôd, vysvetlil Swarup.
Obe firmy zdôraznili, že k začiatku výroby v komerčnom meradle je ešte ďaleko.
Podobne ako človek
Riasy môžu v zásade produkovať sedemkrát viac energie na aker (4047 metrov štvorcových) než dáva etanol na báze kukurice, ktorý je dnes hlavným zdrojom biopalív, poznamenal denník Financial Times.
Vedci skúmali spôsob, akým bunky rias štiepia uhlík - z oxidu uhličitého - a vyrábajú tuky. Riasy premieňajú oxid uhličitý na tuky podobným spôsobom, ako ľudské telo prevádza na tuky cukry.
Vedci dokázali riasy geneticky modifikovať tak, aby boli schopné premeniť na tuky 40 percent oxidu uhličitého, zatiaľ čo pôvodne to bolo 15 percent. "
A teraz budú musieť urobiť ďalší krok a zistiť, ako tento proces urýchliť a ako bunky v riasach posilniť," povedal Swarup.
Investície zvyšuje
Energetický priemysel skúma možnosti využitia rias už od 70. rokov. Predchádzajúce pokusy zvyšovania koncentrácie tukov v riasach stroskotali na tom, že bunky preťažené tukmi prestali rásť.
Výskum výroby biopalív z rias už niekoľko firiem vzdalo. Partnerstvo ExxonMobil a Synthetic Genomics z roku 2009, do ktorého firmy vložili 600 miliónov dolárov, však vydržalo.
Ropný gigant Exxon v posledných desiatich rokoch spolu s partnerskými firmami zvyšuje investície do vývoja palivových článkov, bionafty a ďalších alternatívnych zdrojov energie.