SME

Výskum klimatických zmien zastavila klimatická zmena

Vysoké teploty roztápajú morský ľad a dostávajú ho do oblastí, kam nepatrí.

Ľadoborec a akrtické výskumné plavidlo CCGS Amundsen.Ľadoborec a akrtické výskumné plavidlo CCGS Amundsen. (Zdroj: University of Manitoba)

BRATISLAVA. Zmena klímy nie je strašiakom budúcnosti, už dávno ovplyvňuje dianie na planéte. Presvedčiť sa o tom mohli výskumníci z Kanady.

Keď chceli skúmať klimatické zmeny v Hudsonovom zálive, cestu im zatarasili práve dôsledky klimatických zmien - hrubé kusy morského ľadu. Expedičnú výpravu, ktorá mala byť prvou časťou rozsiahleho štvorročného výskumu, museli prerušiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dramatická situácia

Na konci mája vyrazilo na palube ľadoborca CCGS Amundsen z Quebecu štyridsať vedcov. Čoskoro sa museli otočiť. Cestu im zatarasili hrubé kusy morského ľadu, ktoré zaplnili vody pri severnom pobreží Newfoundlandu. Ľad by ľadoborec spomalil natoľko, že by dorazil príliš neskoro.

SkryťVypnúť reklamu

V ľade uviazlo aj niekoľko rybárskych člnov a trajektov.

"Bola to naozaj dramatická situácia. Dostávali sme volania o pomoc z rybárskych lodí, ktoré uviazli v ľade a z uviaznutých tankerov, ktoré sa snažili miestnym dopraviť palivo. Nevedeli prejsť cez ľad, bol príliš ťažký na to, aby sa cezeň dostali," povedal pre denník Guardian vedúci vedeckej expedície David Barber

Výskumná expedícia pomáhala kanadskej pobrežnej hliadke a snažila sa rozrážať ľady a vytvárať v nich cestu. Okrem toho stihli splniť aj niektoré výskumné úlohy.

Ľady v pohybe

Expedícii sa podarilo zozbierať rozsiahle údaje o ľadovcoch, oceáne a atmosfére v oblasti pri severnom pobreží Newfoundlandu. Môžu tak lepšie pochopiť, ako klimatické zmeny zvyšujú rizikové situácie v oblastiach s morským ľadom.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyšujúce sa teploty na celom svete nespôsobujú iba roztápanie ľadovcov, ľad rozhýbu tak, že sa dostane do oblastí, kde zvyčajne nebýva.

"Zmeny súvisiace s klimatickými zmenami v oblasti Arktídy nielenže znižujú rozsah a hrúbku morského ľadu, ale zvyšujú aj jeho mobilitu. Ľadové podmienky budú viac premenlivé a čoraz častejšie závažné," píše v tlačovej správe univerzity v Manitobe vedúci vedeckej expedície David Barber.

Prvá časť expedície je súčasťou štvorročného výskumu o klimatických zmenách, ktorý má stáť sedemnásť miliónov dolárov. Ďalšiu časť expedície, ktorá sa má začať 6. júla, by už podmienky na mori nemali ovplyvniť a podľa vedcov bude pokračovať podľa plánu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu