SME

Päť kilogramov brokolice v pilulke môže diabetikom znížiť cukor

Brokolicový liek by mohol byť vhodným doplnkom k už zaužívanej liečbe.

(Zdroj: Miloš Mikuš)

BRATISLAVA. V detstve to zvykol od rodičov počúvať vari každý: zjedz zeleninu, ktorú máš na tanieri, je zdravá, budeš silný. Doba sa však mení - a už aj zo zeleniny sa dá spraviť pilulka.

Tá, ktorá obsahuje toľko látky menom sulforafán, ako päť kilogramov brokolice, by už čoskoro mohla pomáhať pacientom s cukrovkou typu 2. Nový výskum ukazuje, že extrakt zo zeleniny pomáha znížiť cukor v krvi o desať percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Brokolicový liek sa pravdepodobne v blízkej dobe nestane novým liečivom na znižovanie cukru v krvi, mohol by byť vhodným doplnkom k už používanej liečbe.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Cukrovka v číslach Čítajte 

Nezaťažuje obličky

Pacienti s cukrovkou typu 2 sú často v strednom veku a trpia obezitou. Ich telo nedokáže regulovať hladinu inzulínu, ktorý kontroluje hladinu cukru v krvi. Hrozí im tak vyššie riziko straty zraku, infarktu či problémov s obličkami.

S látkou, ktorá sa na zníženie cukru používala doteraz - s metformínom - bol njeden problém. Obličky ešte viac zaťažoval, pre niektorých pacientov tak jeho používanie neprichádzalo do úvahy. Pri brokolicovom extrakte to však neplatí.

Nová štúdia o využití pilulky vyšla v žurnáli Science Translational Medicine.

Vedci zo švédskej Univerzity v Göteborgu v nej popísali výskum, ktorý vykonali na vzorke 97 pacientov s cukrovkou typu 2. Nadviazali tak na predošlé štúdie, ktoré zníženie hladiny cukru sulforafánom - látkou, ktorá sa vyskytuje práve v hlávkach brokolice - zaznamenali u diabetických potkanov.

SkryťVypnúť reklamu

Zníženie glukózy o desať percent

Pacientov vedci rozdelili na dve skupiny. Po dobu troch mesiacov im naďalej podávali osvedčenú liečbu, teda metformín. Prvej z nich však k tomu pridali aj brokolicovú pilulku, tej druhej placebo.

U členov prvej skupiny vedci zaznamenali o desať percent väčší pokles cukru v krvi ako u tých, ktorým nasadili placebo. Najväčší pokles sa objavil u pacientov, ktorí trpeli vyšším stupňom obezity.

“Sme nadšení z výsledkov, ktoré sme videli a nevieme sa dočkať, ako extrakt prinesieme pacientom,” hovorí podľa New Scientist vedúci výskumného tímu ochorenia cukrovky Anders Rosengren. “Zaznamenali sme zníženie glukózy o desať percent, čo je dosť na zredukovanie komplikácií s očami, obličkami aj krvou.”

Prečítajte si tiež: Cukrovka môže skrátiť život až o 20 rokov Čítajte 

Doplnok, nie náhrada

Hoci výsledky výskumu potvrdili hypotézu vedcov, téma si vyžaduje ďalší výskum - skúmaná vzorka bola zatiaľ len veľmi malá.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež nie je dostatočne preskúmaná možnosť vysadiť pri liečbou brokolicovou pilulkou osvedčený metformín.

Anders Rosengren by preto nikomu štandardnú liečbu vysadiť neodporúčal - brokolicová pilulka je zatiaľ podľa neho vhodným doplnkom, nie náhradou.

DOI: 10.1126/scitranslmed.aah4477

Cukrovka

Súvisiace témy: Cukrovka, Hormóny
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Vedci sa zamerali na pohlavné chromozómy.


a 1 ďalší
Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


1
Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu