BRATISLAVA. Keď Elon Musk založil spoločnosť SpaceX, nemyslel si, že sa vôbec dostane na obežnú dráhu Zeme. Za posledných sedem rokov firma štartovala úspešne s raketou Falcon 9 až 33 krát.
Plány sa zmenili a Musk chce ísť ďalej - na Mars.
"Rozprávam o pláne cesty na Mars, chcem aby sa Mars zdal možný - aby sa zdalo, že je to niečo, čo môžeme stihnúť ešte počas našich životov. Naozaj existuje spôsob, aby na Mars mohol ísť každý, kto chce," píše Elon Musk v pláne, ktorý prvýkrát predstavil minulý september na konferencii v Mexiku.
Celý plán si teraz môžete až do 5. júla zadarmo prečítať v online vydaní žurnálu New Space.
Elon Musk si s Marsom dôveruje
Začiatky spoločnosti SpaceX neboli ľahké. "Myslel som si, že máme možno desaťpercentnú šancu urobiť hocičo - dostať raketu na obežnú dráhu, tobôž aby sme sa dostali aj za to a začali reálne premýšľať o Marse," spomína si Musk v článku na začiatky SpaceX v roku 2002.
Musk v podstate vidí len dva smery, ktorými sa naša civilizácia môže uberať. Prvý je, že ľudia zostanú na Zemi až kým nedôjde k zániku ľudstva. "Nepredpovedám súdny deň, ale história naznačuje, že nejaký súdny deň v budúcnosti určite príde," píše Musk.

Alternatívou je podľa Muska druhý smer - z ľudí sa stane vesmírna civilizácia a multiplanetárny druh.
Z Marsu by sa preto mala stať naša ďalšia domovská planéta, na ktorej vznikne samoudržateľné mesto s jedným miliónom obyvateľov. Na planétu ich dostane systém, ktorý Musk podrobne predstavil v pláne.
Najvýkonnejšia raketa
Plán sa zameriava najmä na spojenie znovupoužiteľnej rakety a vesmírnej lode - Musk ich nazval Medziplanetárny dopravný systém. Loď aj booster bude poháňať výkonný motor Raptor, ktorý je stále vo vývoji.
Raptor má byť až trikrát výkonnejší ako motor Merlin, ktorý Spacex v súčasnosti využíva v raketách Falcon 9.

Booster bude vybavený 42 motormi Raptor a bude tak najvýkonnejšou raketou v histórii.
V základnej verzii bude môcť raketa vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme 330 ton. Rozšírená verzia rakety bude mať užitočné zaťaženie až 600 ton. (Musk v pláne uverejnil aj tabuľkové porovnania s ostatnými raketami, pozrieť si ich môžete v galérii vyššie.)
Raketa vynesie vesmírnu loď na nízku obežnú dráhu Zeme, tu sa odpojí a po 20 minútach sa vráti späť na Zem. Vesmírnu loď na obežnej dráhe natankujú a tá sa vydá na cestu k Marsu, kde vyloží v priebehu 40 až 100 rokov a počas 10-tisíc letov milión obyvateľov našej novej planéty.
DOI: 10.1089/space.2017.29009.emu