BRATISLAVA. Hnedá pokožka je v európskych krajinách znakom dobrého zdravia. Spôsob akým ju ľudia dosahujú je však často nezdravý a môže viesť k vzniku rakoviny kože.
Zmeniť by to mohol krém, ktorý dokáže v pokožke odštartovať prirodzené opálenie a zároveň ju tak chrániť pred škodlivým ultrafialovým žiarením a poškodzovaním buniek.
Krém prvýkrát testovali na ľuďoch, výsledky uverejnili vo vedeckom časopise Cell Reports.

Riešenie pre všetky fototypy
Najväčší problém s opaľovaním a ochranou pokožky majú ľudia s takzvaným fofotypom I - majú nápadne svetlú pleť, ryšavé vlasy, pehy a modré oči.
Čo je melanín?
- Melanín je označenie pre hnedý až čierny pigment, ktorý sa vyskytuje v telách rastlín a zvierat vrátane človeka.
- Chráni pokožku pred poškodením svetlom. Pohlcuje predovšetkým ultrafialové žiarenie, ktoré mení z veľkej časti na teplo.
- Zabraňuje tak tvorbe voľných radikálov, chráni DNA buniek pred poškodením a znižuje riziko vzniku zhubného nádoru melanomu.
Pri pobyte na slnku sa vždy spália a ich koža sa nezhnedne. Na povrchu kožných buniek im totižto chýba funkčný proteín, ktorý vyrába melanín - tmavý kožný pigment.
V minulosti vedci zistili pri testoch na myšiach s fotoypom 1, že melanín môžu v koži vytvoriť pomocou látky forskolín.
Štúdia v žurnále Nature vtedy ukázala, že myšky ošetrené forskolínom mali po vystavení UV žiareniu menej poškodených buniek, menej spálenín a menej kožných tumorov.
Problém bol, že forskolín nedokázali dostať do kože ľudí - je totiž omnoho hrubšia ako koža myšiek.
Znamená to, že mnohé liečivá "sa do nej jednoducho nedostanú," vysvetľuje pre Science News David Fisher.