NEW YORK, BRATISLAVA. Moderátorom diskusií pod článkami internetového denníka New York Times začala pomáhať umelá inteligencia.
Automat hľadá v príspevkoch slová, frázy a vety, ktoré do kultivovaného písomného prejavu nepatria.
Doposiaľ boli diskusie dostupné približne pod desatinou článkov. Na obsah príspevkov dozeralo 14 moderátorov, ktorí denne prekontrolovali viac ako 12 tisíc z nich.
Odteraz by sa mali diskusie otvoriť pod takmer každou témou, ktorej sa denník venuje.
Operátori budú mať za sebou podporu algoritmov, ktoré sa postupne učia na existujúcom obsahu zhodnotiť, čo do diskusií patrí alebo nie.
Umelá inteligencia nebude príspevky ani zakazovať, ani filtrovať. Upozorní len moderátorov na časti, ktorým by pri hodnotení mali venovať zvýšenú pozornosť.
Systém Perspective je produktom spoločnosti Jigsaw, ktorá je dcérskou spoločnosťou internetového gigantu Alphabet - materskej firmy Googlu.
Technológia využíva neurónovú sieť a prvky umelej inteligencie, aby dokázala držať krok s vyvíjajúcim sa jazykom, frázami a komunikačnými trendmi.
Diskusie sa nateraz pod každým článkom otvoria počas pracovných hodín bez akýchkoľvek obmedzení, aby čitatelia získali opäť prístup k diskusnému priestoru, ktorý musela v minulosti redakcia zúžiť.
Moderovanie má za úlohu zabezpečiť pod článkami slušnú atmosféru bez hrubých útokov, trolovania či podnecovania nenávisti.
Redakcia podľa webu Mashable odhaduje, že diskusné príspevky sa budú objavovať pod 80 percentami článkov tak, ako tomu bolo v minulosti.