BRATISLAVA. Niektoré počítačové programy alebo informácie môžete získať bezplatne a upraviť ich ďalej. Jedinou podmienkou je, že ich ďalšie použitie musí ostať bezplatné. Konceptu sa hovorí open source – otvorený zdroj - a nezastrešuje len zvyčajný softvér, multimédiá či zdrojové kódy.
Open source môžu byť aj semiačka rastlín, ktoré by v budúcnosti mohli nakŕmiť celý svet.
Pod licenciu najnovšie pridali svoje odrody paradajky a obilia aj šľachtitelia z univerzity v Göttingene a agrikultúrnej školy v Bad Vilbel.
Ide o prvý prípad zdieľaného rastlinného materiálu, ktorý poskytuje právnu ochranu aj pre budúce odvodené odrody týchto rastlín.

Blokovanie výskumu
Ľudia sa snažia šľachtiť ovocie a zeleninu už stáročia. Chcú aby nové odrody odolávali nepriazni počasia či škodcom.
Kedysi boli všetky tieto odrody open source. V roku 1930 však v Spojených štátoch prijali nový zákon – patenty sa dali udeliť už aj odrodám rastlín - šľachtitelia tak mohli svoje odrody speňažiť.
Patenty a špeciálny typ duševného vlastníctva začali blokovať prácu vedcov, ktorí chceli vyvíjať nové odrody.
Výskumníci nemuseli za semená platiť tantiémy, tak ako komerční šľachtitelia, ktorí chceli ďalšiu odrodu speňažiť. Patenty im v práci prekážali viac.
„Ak je patentovaná len jedna vlastnosť rastliny, v zásade nemôžete ani v rámci výskumnej výnimky použiť tieto materiály na ďalšie šľachtenie,“ vysvetľuje pre magazín Science Niels Louwaars, riaditeľ šľachtiteľského združenia Plantum.
Aké je open source obilie a paradajka?
Prekážky šľachtiteľov - výskumníkov môžu vyriešiť iniciatívy podobné otvoreniu licencie na paradajky a obilie v Nemecku. Tieto odrody môžu výskumníci používať bez obmedzení.
Open source obilie podľa jeho šľachtiteľov dobre rastie nielen v Nemecku ale aj v Holandsku. Produkuje dobrú úrodu a vysokú kvalitu si zachová aj pri pečení. Odroda je tiež odolná voči parazitickej hube Puccinia striiformis.
Paradajka s otvorenou licenciou je veľmi aromatická, sladká a šťavnatá paradajka cherry.
Žlté plody majú vysokú odolnosť proti napadnutiu zemiakovou plesňou. Vyhovujú jej otvorené, vzdušné a slnečné lokality s hlbokou a na humus bohatou pôdou. Pestovať sa dá aj na balkóne.

Privatizácia semien
Licencia umožní držiteľovi použiť semeno na vlastné účely, rozmnožovať ho, ďalej ho posúvať a vylepšovať ho. Tvorca však nemôže na odvodené odrody použiť patent a semiačko speňažiť.
„Licencia na semiačka s otvoreným zdrojom vytvára spôsob, ako chrániť semeno pred privatizáciou a zachovať ho ako spoločné vlastníctvo,“ uvádzajú autori na stránke Open Source Seeds, ktorá zastrešuje semiačka s otvorenou licenciou.
Okrem paradajok a obilia už v minulosti vedci rovnako sprístupnili napríklad aj mrkvu, chmeľ, ryžu či strukoviny. Kompletný prechod na open source systém u rastlín by však mohol ublížiť inovácii v šľachtení.
Komerčným šľachtiteľom takéto semiačka nepomôžu – nemôžu ich po vylepšení speňažiť. Rovnako by mohli utrpieť aj niektoré univerzity, ktoré si za svoje odrody taktiež pýtajú tantiémy. S voľnou licenciou by na ne mohli zabudnúť.