SME

Od Antarktídy sa má odlomiť jeden z najväčších ľadovcov v histórii

Ľadovec má byť väčší ako celý Trenčiansky kraj.

Trhlina v oblasti Larsen C.Trhlina v oblasti Larsen C. (Zdroj: SITA/AP)

SWANSEA. V čase, keď Donald Trump vyviedol Spojené štáty zo zväzku klimatickej dohody a spochybňuje globálne otepľovanie, sa vedci zhodujú, že trhlina v blízkosti pobrežia Antarktídy čoskoro odštiepi jeden z najväčších ľadovcov v histórii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za šesť dní sa trhlina v pobrežnej ľadovej oblasti Antarktídy známej pod menom Larsen C predĺžila o 17 kilometrov a čo je vážnejšie, zmenila svoj smer.

Ako informuje spravodajský portál CNN, kým donedávna postupovala trhlina paralelne s pobrežím, teraz zamierila smerom k oceánu.

SkryťVypnúť reklamu

Obrovský ľadovec

"Zdá sa, že špička trhliny výrazne zmenila postup smerom k vonkajšiemu okraju ľadu, čo naznačuje, že bod zlomu je pravdepodobne veľmi blízko," povedal vedúci výskumník v britskom výskumnom projekte - Project MIDAS Adrian Luckman, ktorý sleduje ľadové pobrežie od roku 2014.

Ľadovec, ktorý trhlina vytvorí, bude mať takmer 5 000 kilometrov štvorcových, čo je na porovnanie viac, ako má celý Trenčiansky kraj.

Lámanie ľadovcov je proces odpájania kusov ľadu od zamrznutého pobrežia oceánu, ktorý sa odborne nazýva telenie. Napriek tomu, že je to celkom prirodzený jav, úlohu v ňom môže zohrať aj globálne otepľovanie, ktoré celý proces zrýchľuje.

"Ľadovce, ktoré sa odlamujú, sú stále väčšie, pretože čím je teplejšie, tým viac vody sa hromadí na ich povrchu a sú tak krehkejšie" upozornil polárny vedec Poul Christoffersen z Univerzity v Cambridge.

SkryťVypnúť reklamu

Kolaps pobrežia

Ľadovec, ktorý sa má odlomiť, by nemal mať dopad na zvýšenie hladiny morí, píše portál Skynews.

"Taký veľký zlom však môže narušiť štruktúru celého pobrežia a spôsobiť masívny kolaps, ku ktorému pravdepodobne aj dôjde. Nebude to pomalý proces, celé sa to môže rozpadnúť za dva dni," varuje Christoffersen.

Prečítajte si tiež: Kolaps ľadovcov ovplyvní aj Slovensko Čítajte 

Keď sa ľad na pobreží rozpadne, ľad z pevniny začne rýchlejšie postupovať smerom k moru, čo už má vplyv na hladiny oceánov a morí.

Naposledy k tomu došlo v roku 2002, keď sa ľadové pobrežie Larsen B rozpadlo do mora na milióny kúskov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu