BRATISLAVA. Každý človek má tajomstvá. Presnejšie povedané trinásť tajomstiev. Päť z týchto tajomstiev sa nikdy nedozvie nikto iný.
Nový výskum o tajomstvách, ktorý uverejnili vo vedeckom časopise Journal of Personality and Social Psychology zmeral nie len priemerný počet tajomstiev, ale aj ich dopad na psychiku človeka. Výskum sa skladá z desiatich oddelených štúdií.
Ukazujú, že najčastejšie sa ľudia snažia zatajiť pomyslenie na neveru.
Nech však ukrývate akékoľvek tajomstvo – od nevery, cez úplatky až po nevinné tajné koníčky – vedci s určitosťou vedia, že nevplýva dobre na vašu celkovú pohodu.
Stres, úzkosti a depresie pritom nevyplývajú zo samotného zatajovania pred druhými a vyhýbania sa určitým témam pri rozhovoroch. Omnoho ťažšie je vlastné tajomstvo ukryť pred sebou samým.
Ako nám tajomstvá škodia
Vedci doteraz tajomstvá vnímali ako súčasť komunikácie - alebo lepšie povedané, niečo, čo v bežnej komunikácii chýba. V laboratóriách preto skúmali, ako sa ľudia správajú pri zatajovaní, čo taja a ako to na nich vplýva.
Akt zatajovania - od momentu, kedy klamstvo vytvoríte až po vyhýbanie sa téme v rozhovoroch - však pri samotných tajomstvách zohráva len malú rolu.