BRATISLAVA. Keď sa tam medzi rokmi 1995 až 1999 pozrel Hubblov vesmírny ďalekohľad, na prvý pohľad to vyzeralo ako kozmická záhada popierajúca základy fyziky.
Teleskop narazil na výtrysky plazmy zo vzdialenej galaxie, ktoré sa mali pohybovať až päťkrát rýchlejšie ako je rýchlosť svetla. Nič také však podľa einsteinovských zákonov možné nie je.
Kľúčom k tejto ilúzii bola ohromná eliptická galaxia M87. Vznikla zrážkou dvojice menších objektov a jej supermasívna čierna diera vystreľuje do okolia vysokoenergetické zväzky častíc.
Práve jeden z takýchto výtryskov ukazoval superrrýchlu ilúziu: plazma sa mala časom pohybovať ešte rýchlejšie ako bola rýchlosť, ktorou ju čierna diera odmrštila do okolitého kozmu.
Neskôr podobný fenomén astronómovia pozorovali aj pri iných galaxiách.

Rýchlejšia ako svetlo: ako si to predstaviť
Dnes vieme, že výtrysk plazmy okolo M87 siaha až do vzdialenosti približne 5- či 6-tisíc svetelných rokov. V roku 1918 ho objavil americký astronóm Heber Curtis z Lickovho observatória.
Všimol si, že čudný jasný lúč je očividne spojený s jadrom tenkou líniou hmoty. Z nášho pohľadu sa zdá, že lúč smeruje mierne doprava.
Ako je však možné, že sa zdanlivo pohybuje oveľa rýchlejšie ako je rýchlosť svetla?