SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Novú úroveň bezpečnosti sľubuje Google v novej verzii mobilného systému Android O.
Ochranné mechanizmy majú zabrániť nielen plošným útokom hackerov, ale aj špehovacím agentúram v prieniku do súkromia používateľov.

Pätina neúčinných útokov
Práve bezpečnosť sa stala hlavným kritériom pri modernizácii. Hneď na začiatok chce Google zahrnúť do hry výrobcov mobilov a tabletov. Ak do svojich zariadení zabudujú bezpečnostné čipy po vzore výrobcov podnikových notebookov, Android bude môcť najcitlivejšie kľúče uchovávať mimo dosah operačného systému. Čipy overia a potvrdia aktivity, kľúče z nich nikdy nevypadnú von.
Firma odhaduje, že takmer pätina dnešných útočných scenárov bude úplne neúčinná. Hackeri sa budú musieť špecializovať na nové prístupy, ktoré chce firma vychytať umelou inteligenciou.
Nasadia ju na pozadí internetového prehliadača, ktorý bude úplne oddelený od aplikácií a systému samotného. Bezpečnostné mechanizmy budú sledovať a vyhodnocovať anomálie, aby aktívne upozornili na nové trendy alebo vytvorili ochranné štíty.
Každá úspešná aktualizácia nastaví zariadenie tak, aby nebolo možné vrátiť sa k staršej, chybovej verzii. Systémy tak nebude možné prinútiť, aby otvorili chyby, ktoré už boli opravené. Súčasne sa zlepší distribúcia aktualizácií v plnom rozsahu - od aplikácií až po systém samotný.
Nepriepustné bariéry
Na mobily bude lepšie dohliadať aj stopovacia služba Find My Device. Podľa magazínu Digital Trends už nebude zobrazovať iba neosobné lokačné dáta, ale aj doplnkové informácie o stave batérie, WiFi konektivite a podobne.
Android bude vybavený technológiou, ktorá kontroluje aplikácie bez ohľadu na to, odkiaľ sú. Google tak bude môcť zasiahnuť pri každej vlne útokov digitálnych podvodníkov.
Nové rozvrstvenie systému s izolovaním jeho prvkov má vytvoriť nepriepustné bariéry, ak sa bezpečnostná chyba nájde v niektorom z modulov. Novými kontrolami má prejsť aj prístup k zabudovaným senzorom.