LIMA, BRATISLAVA. Nezvyčajnú skúšku má za sebou projekt Loon, ktorého vývoju sa venuje už niekoľko rokov spoločnosť Google. Balóny vo veľkosti tenisového ihriska nesúce telekomunikačný hardvér pokrývali dátovou konektivitou zaplavené oblasti v Peru.
Hoci sa vývojári venujú zdokonaľovaniu už dlhú dobu, doposiaľ vždy technológiu skúšali iba v malom meradle, vždy s obmedzenou používateľskou komunitou. Pri intenzívnych záplavách, ktoré sa cez Peru prehnali v januári bol však Google pripravený nasadiť svoju pomoc v plnom rozsahu.
Firma o tom podľa BBC informovala až teraz v súvislosti so systémom, ktorý používa na riadenie balónov. Umelá inteligencia monitoruje všetky poveternostné dáta, aby z naučených dát uskutočňovala také manévre, ktoré udržia balóny čo najdlhšie nad určeným územím.
Ak by balóny zotrvali v jedinej výške, prúdenie vzduchu by ich zanieslo preč. Ak však dokážu svoju výšku regulovať, poklesom do iných vzdušných prúdov sa dokážu vracať späť. To všetko prebieha bez spotreby paliva.
V priebehu 3 mesiacov cez dátovú sieť prešlo 160 gigabajtov dát, z ktorých Google napočítal dva milióny e-mailov a 30 miliónov krátkych správ cez komunikačné siete. Balóny obslúžili prevádzku z výšky 20 kilometrov nad zemou, pričom pokrývali plochu približne 40 tisíc kilometrov štvorcových.
Google vyvinul technológiu pre vstup na rozvojové trhy, v súčasnosti dokáže udržať balóny vo vzduchu na dobu 190 dní. Facebook vyvíja pre rovnaký účel solárne drony.