SME

Levom hrozí, že zopakujú osud svojich šabľozubých príbuzných

Aj keby sa mačky z doby ľadovej dožili dneška, nemali by čo loviť. Niečo hrozí aj súčasným predátorom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Aj keby prežili súboj s nastupujúcim novým vládcom zeme človekom a prispôsobili by sa meniacej sa klíme, dneška sa by sa zrejme nedožili.

Šabľozubé tigry či jaskynné levy z čias poslednej doby ľadovej by totiž nemali čo loviť. Medzitým totiž vyhynuli aj zvieratá, ktorými sa živili. Dôvodom je okrem iného aj nástup človeka, ktorý zvieratám čoraz viac ukrajoval z ich životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už teraz trpia pre konflikty s človekom

Je to síce dávna minulosť, no čoskoro sa môže zopakovať. Podobný osud hrozí aj siedmim druhom veľkých mačkovitých šeliem, napríklad levom z východnej Afriky. Aj oni sa vo veľkej miery živia živočíchmi, ktorým hrozí vyhynutie.

SkryťVypnúť reklamu

Často je príčinou strata prirodzeného životného prostredia. To ohrozuje levy aj ich korisť. Ak to bude pokračovať, vymretie levov bude nezvratné.

„Pre tieto zvieratá to predstavuje ďalší tlak. Už teraz trpia pre konflikty s ľuďmi,“ hovorí pre BBC Chris Sandom z Univerzity v Sussexe.

„Neustále strácame veľké fascinujúce zvieratá. Títo charizmatickí predátori čelia neustále hrozbe od doby ľadovej, pokračuje to do dnešných čias. Musíme tento trend zvrátiť,“ povedal Sandom.

Vedci z univerzít v Sussexe a v Oxforde skúmali dôvody vyhynutia siedmich druhov veľkých mačkovitých šeliem – štyri rôzne druhy šabľozubých mačiek, jaskynného a amerického leva a amerického geparda.

Zistili, že v súčasnosti by sa nevedeli uživiť, lebo by nemali čo loviť. Vedci sa potom zamerali na súčasné mačkovité šelmy.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci teda v štúdii tvrdia, že proces úbytku druhov mačkovitých šeliem sa v dobe ľadovej neskončil, naopak, postupne pokračuje až do dnes.

Odsúdení zopakovať chyby

Ak by lovná zver mačkovitých šeliem, ktorej v súčasnosti hrozí vyhynutie, naozaj vyhynula, ďalšími obeťami tohto procesu vymierania by sa mohli stať levy vo východnej Afrike a leopard obláčikový sundský (stredne veľká šelma žijúca v tropických pralesoch indonézskeho Bornea a Sumatry).

V ohrození by sa ocitli aj niektoré populácie tigrov, leopardov a gepardov.

„Keď som si uvedomil, koľko zvierat je v rovnakom ohrození ako ich dávni príbuzní, spomenul som si na slová Winstona Churchilla: Tí, ktorí nepoznajú históriu sú odsúdení ju zopakovať,“ hovorí profesor David MacDonald z Oxfordskej univerzity, ktorý na škole vedie výskum ochrany prírody.

SkryťVypnúť reklamu

D.O.I.: 10.1111/ecog.03303

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu