SME

Rakovinu možno zistiť z krvi, startupy na to zbierajú milióny dolárov

Tekutá biopsia zachytáva DNA odumretých rakovinových buniek.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

REDWOOD CITY. Startupová spoločnosť Guardant Health so sídlom v Kalifornii vyzbierala od investorov 360-miliónov dolárov na projekt, ktorý môže priniesť výrazný posun pri liečbe rakoviny.

Peniaze použije na získanie krvných vzoriek od jedného milióna onkopacientov. Rozšíria tak databázu génových stôp rakoviny v krvnom obehu, ktorá pomôže pri budovaní metódy na rýchlu detekciu najrôznejších typov rakoviny biopsiou z krvi, píše magazín Forbes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Rakovinu v ranom štádiu odhalí krvný test Čítajte 

Rakovinová DNA

Test s názvom Guardant360 funguje na princípe tekutej biopsie, v rámci ktorej sa zachytáva z krvi DNA odumretých rakovinových buniek, rozpadnutých v krvnom obehu.

SkryťVypnúť reklamu

Rakovina je zlý program v operačnom systéme bunky

Spoluzakladateľ spoločnosti Guardant

Na základe vzoriek DNA tumoru v krvi potom systém vyhodnocuje, ako zaberá alebo nezaberá rakovinová liečba, uvádza server Business Insider.

Magazín Forbes uviedol, že Guardant zatiaľ vyskúšal krvnú detekciu na 40-tísic pacientoch. Milióny od investorov chce použiť na otestovanie metódy na ďalšom milióne ľudí postihnutých rakovinou.

Nejde pritom ani tak o ďalšie skúšanie metódy biopsie z krvi, ako o rozšírenie databázy kategórií rakovinovej DNA, ktorá sa uvoľňuje do krvného obehu.

"Názov Guardant znie ako softvér na ochranu pred počítačovým vírusom. Myslíme si, že rakovina je niečo podobné. Zlý program v operačnom systéme bunky," uviedol výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Guardant Health Helmy Eltoukhy.

Cieľom spoločnosti je podľa riaditeľa vytvoriť spoľahlivú metódu pravidelného testovania krvi, ktorá je schopná zachytiť rakovinu včas, kedy je ešte efektívne liečiteľná.

SkryťVypnúť reklamu

"Chce to množstvo poznatkov a dát, aby sme boli schopní pochopiť rakovinu v celej jej zložitosti," doplnil.

Rozmach novej metódy

Spoločnosť Guardant nie je jediná, ktorá sa pustila do závodu o čo najvčasnejšie detekovanie rakoviny v tele. Vedecký pokrok a objem investícii v tejto oblasti naberá na obrátkach.

Server Genomeweb informoval, že firma Grail získala od Amazonu a ďalších investorov 900 miliónov dolárov na svoj projekt včasného zisťovania rakoviny. Výskum je zameraný na rakovinu prsníka u žien. Vzorky chcú pozbierať od 120-tisíc žien, ktoré idú na mamografické vyšetrenie.

Freenome, ďalší zo startupov s ambíciami na efektívne zisťovanie rakoviny z krvných vzoriek, vyzbieral 65 miliónov dolárov, píše server Business Insider. V tomto prípade ide o program analyzujúci kvantá dát, ktorý má vo vzorkách krvi hľadať markery upozorňujúce na riziko rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Onkológovia sú skeptickí

Podľa prieskumu portálu Medscape 36 percent zo 132 opýtaných onkológov tvrdí, že genetické testy krvi ešte nie sú spoľahlivé a 61 percent povedalo, že z tejto metódy by nemala osoh ani štvrtina ich pacientov.

Pritom všetkom však 89 percent z nich verí, že testy DNA rakovinových buniek z krvi budú účinne využiteľné do desiatich rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu