Ľudia s krvnou skupinou Rh negatív asi nie sú z našej planéty. Podľa vedcov sú jasnovidcami, majú nižšiu teplotu a nadbytočné rebrá. Ich krv môže byť dôkazom o neznámom type civilizácie.
Takáto správa sa objavila na začiatku mája na slovenskom webe, ktorý sa venuje uverejňovaniu šokujúcich a nepodložených správ. Pôvod správy je na rôznych konšpiračných zahraničných weboch.
Článok má vždy rovnaký základ: ľudia s Rh negatívnou krvou musia mať iného (božieho, mimozemského) predka.
Hlavným dôkazom má byť, že jednotlivci s krvnými skupinami Rh+ a Rh- sú nekompatibilní a ich spojenie môže viesť až k smrti.
Systém krvných skupín
Celá hypotéza je postavená na nesprávnom chápaní krvných skupín, antigénov a protilátok.
U ľudí totiž existuje približne 32 krvných typov. Najdôležitejšie a najznámejšie sú len dva typy klasifikácie – podľa systému AB0 a Rh. V hoaxe sa autori zameriavajú len na ten druhý.
Rh systém kategorizuje krv podľa toho, či krv človeka obsahuje alebo neobsahuje určitý Rh antigén, nazývaný aj Rh faktor. Rh antigény sa nachádzajú na bunkovej membráne červených krviniek.
Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk. Ďakujeme.
Označenie Rh pozitív a Rh negatív sa používa výlučne pre antigén D. V ľudskej krvi a v systéme Rh však poznáme ďalších zhruba 50 podobných antigénov.
Hoax sa snaží stavať najmä na tom, že Rh pozitívne a Rh negatívne krvné typy predstavujú hrozbu pri transfúzii a tehotenstve. V krvi prijímateľa alebo matky s krvnou skupinou Rh negatív sa pri kontakte s krvou Rh pozitív vytvoria protilátky.
Prvá transfúzia ani tehotenstvo nemusia byť problémové. Protilátky však pri ďalšej transfúzii alebo pri tehotenstve s Rh+ začnú napádať „cudzie“ červené krvinky. Tie sa začnú zhlukovať, rozpadať až nakoniec spôsobia vážnu chorobu a v niektorých prípadoch až smrť.
Na situáciu existuje očkovanie Rh imunoglobínom, ktorý sa matke podáva počas tehotenstva.
Vakcína ničí v krvi matky krvné bunky plodu, takže si matka nevyvinie protilátky. Rovnaká vakcína sa dá použiť aj pri transfúzii, jedna dávka chráni dva až štyri týždne.
Evolučná výhoda?
Protilátky v krvi sa však nevytvárajú len pri antigéne D. Rovnako to prebieha pri všetkých antigénoch, imunitný systém sa chráni pred tým, čo nepozná. V niektorých prípadoch takáto situácia nijako neblíži, niekedy spôsobí mierne problémy a zriedkavo aj vážne, ako v prípade antigénu D.
Samotná absencia antigénu D však nie je žiadna choroba. V skutočnosti za ňou môže byť evolúcia.
Je pravdou, že antigén D má veľká časť populácie (zhruba 85 percent). Ľudia, ktorým antigén D chýba, však nemajú v krvi žiadnu božskú alebo mimozemskú zložku navyše. V skutočnosti len nemajú gén, ktorý by mohol produkovať antigén D.
Skupina Rh- sa najčastejšie vyskytuje u európskej populácie, najmä u Baskov , obyvateľov severovýchodného Španielska. Je možné, že nemať antigén D pre nich bolo z evolučného hľadiska výhodnejšie.
Hlavné zdroje: