BRATISLAVA. Ako vyzerá praktický boj proti klimatickým zmenám? Medzi nové zbrane pribudlo napríklad vracanie bobrov do prostredia, v ktorom v minulosti žili, stavanie samotných bobrích priehrad, alebo dokonca budovanie ustricových útesov.
Tieto nápadité praktické riešenia zverejnila na svojej webstránke Ochranárska spoločnosť na zachovanie voľne žijúcich zvierat (WCS) vo svojom novom reporte 14 Riešení k problémom spôsobeným klimatickými zmenami.
Prírodné riešenia
„Sme nadšení, že zverejňujeme náš report štrnástich riešení a dúfame, že bude poučným aj pre iných,“ povedal pre EurekAlert! riaditeľ konzervačného fondu WCS Darren Long. „Tieto riešenia sú invenciou na popredí tam, kde tradičné ochranárske techniky už nie sú použiteľné z dôvodu klimatických zmien.“
Ukazujú tam ich špecifické použitie na území Ameriky. Vracanie bobrov do prírody a stavanie ich priehrad zlepšuje stav pobrežného prostredia a ukladá vodu do pôdy, čím spomaľuje dopady klimatických zmien.
Ustricové útesy zas zabraňujú erózií a zvyšujú hladinu močiarov, čím ich chránia pred záplavami.
Slovenské projekty
Prezentované opatrenia, z ktorých niektoré už sú použité aj v praxi, sú prispôsobené na americké prírodné prostredie, no s istými zmenami sa môžu použiť aj v iných podmienkach.
„Opatrenia na zmiernenie dôsledkov klimatických zmien je potrebné pripravovať po dôkladnom preskúmaní lokálnych podmienok. Tie, ktoré sú účinné v severnej časti pologule nemusia byť účinné v južnejších krajinách,“ vyjadril sa hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
Medzi podobne zamerané projekty na území Slovenska patrí napríklad program LIFE+, ktorý funguje od roku 2007, alebo sieť ochranných značiek Natura 2000, ktorá sa používa po celej Európe.