SHROPSHIRE, BRATISLAVA. Hoci farmár ani raz nevstúpil na ornú pôdu, môže sa pri výkupe popýšiť kvalitnou úrodou. Všetku prácu uskutočnili diaľkovo ovládané stroje, kým ľudská sila len z diaľky dozerala na ich výkony.
Takýto experimentálny projekt spustili po dlhých prípravách vedci z britskej Harper Adams University. Sú presvedčení, že nový prístup by mohol vniesť do poľnohospodárstva priaznivé zmeny. Kým výmery monokultúr v posledných rokoch rastú, zväčšuje sa aj mechanizácia, ktorá pri pojazde veľkým tlakom zeminu utláča čoraz väčšmi.
Budúcnosť podľa magazínu ShropshireStar vidia akademici v malých strojoch s diaľkovým ovládaním s prvkami autonómie. Kým operátor sedí na dispečingu, drobná mechanizácia prechádza po parcelách, aby zabezpečila orbu, prípravu pôdy, sejbu ale aj ošetrovanie a zber plodín.
Malé traktory vybavené doplnkovými technológiami robia osvedčeným spôsobom svoju prácu, drony prinášajú detailný obraz o tom, čo sa na poliach deje. Na univerzitnej pôde to skúšajú najprv s obilninami.
Nový spôsob organizácie práce môže nielen odbremeniť pôdy od vysokej záťaže, ale aj umožniť pestovanie širšej škály plodín na menších výmerách bez sťaženia práce. Stačí aby sa stroje dostali na miesto a zvyšok možno obslúžiť z dispečingu. Drobné stroje môžu pracovať na viacerých miestach súčasne, kým jediný operátor môže dohliadnuť na ich pomalú prácu.