SME

Úradníci kvôli byrokratickej chybe spálili vzácne sedmokrásky

Historické vzorky kvetov zničili austrálski úradníci z dôvodu biologickej bezpečnosti.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Do austrálskeho mesta Brisbane v januári dorazil balík so vzácnymi vzorkami sedmokrások z 19. storočia z parížskeho Národného prírodopisného múzea.

Nenahraditeľná zbierka kvetov pochádzala z biotopu, ktorý už zrejme neexistuje, no nebola správne označená a nemala všetky doklady, ktoré Austrália požaduje pre vpustenie rastlín na svoje územie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úradníci sa pokúšali dokumenty získať od aresáta, no po neúspešných pokusoch zásielku nakoniec spálili. V utorok o incidente informovala tlačová agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Nenahraditeľné dva doláre

"Niekedy môžu byť zbierky poslednými zostávajúcimi exemplármi druhov. Nemyslím si, že tomu tak bolo aj v tomto prípade, ale zbierka bola určite veľmi cenná, najmä preto, že ju zhromaždili tak dávno," povedala Michelle Waycottová pre BBC, predsedníčka Rady Australázijského herbára.

Vzácne lisované sedmokrásky pochádzali z 50. rokov 19. storočia. Do austrálie prišli v zásielke na začiatku januára.

Zásielka nemala žiadne označenie o dôležitosti rastlín, jej deklarovaná hodnota bola len dva austrálske doláre (1,35 eura). V papieroch chýbali aj informácie o druhu a spôsobe konzervácie.

Karanténu porušil aj Johnny Depp

Austrálsky Odbor poľnohospodárstva a vodných zdrojov, ktorý zásielku zadržal, si vyžiadal dodatočné informácie od adresáta - Queenslandského herbára - až dva krát.

SkryťVypnúť reklamu

Na informácie čakali úradníci až o 46 dní dlhšie ako v iných prípadoch, na konci marca boli dokumenty k zásielke stále nedostatočné a úradníci vzorky spálili.

Úradníci z Odboru pre poľnohospodárstvo a vodné zdroje usúdili, že napriek dlhej lehote konali unáhlene a mali počkať do ukončenia riadnej komunikácie s vedcami z Queenslandského herbára.

Austrália je známa jednými z najprísnejších karanténnych predpisov. Snažia sa tak zabrániť, aby izolované hranice a jedinečnú prírodu v krajine ohrozovali škodcovia a choroby z iných častí sveta.

Naposledy získali prísne austrálske pravidlá pozornosť médií v roku 2015, keď Johnny Depp so svojou vtedajšou manželkou Amber Heardovou do krajiny nelegálne prepašovali svojich jorkšírskych teriérov.

Prečítajte si tiež: Johnny Depp môže prísť o svoje psy. Austrália ich chce utratiť Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu