Upozornenie: Zábery nemusia byť vhodné pre citlivé povahy.
BRATISLAVA. V Texase je farma, na ktorej vedci skúmajú smrť. Konkréte ich zaujíma rozklad ľudských pozostatkov za rôznych podmienok. Pred dvoma rokmi umiestnili vedci medzi stromy ľudskú mŕtvolu. Chceli zistiť, ktoré zvieratá sa budú zvyškami kŕmiť.
Čakali, že kamera citlivá na pohyb zachytí líšku, supovca morkovitého, kojota, medvedíka čistotného alebo iného zdochlinára.
Po niekoľkých mesiacoch však na záberoch objavili nečakaného hosťa - jeleníka bielochvostého. V papuli držal ľudské rebro.
Ide o prvý známy dôkaz, že jelene požierajú ľudské kosti. Vedci z Výskumného strediska forenznej antropológie v Texase uverejnili zistenia vo vedeckom časopise Journal of Forensic Sciences.

Jelene patria medzi bylinožravce, no už v minulosti ľudia pozorovali, ako požierajú ryby, netopiere či mŕtve králiky. Požieraním mäsa si jelene môžu dopĺňať dôležité minerály ako fosfor, soľ či vápnik, ktoré im chýbajú najmä v zimných mesiacoch.
Nové zistenia môžu pomôcť aj pri práci forenzných detektívov, ktorí vyšetrujú zločiny a identifikujú telá. Budú vedieť lepšie identifikovať znaky , ktoré za sebou zanechávajú aj iné zvieratá ako zdochlinári.
Jelene zvyčajne nepožierajú čerstvé mäso, vyhľadávajú skôr vysušené kosti. Na kostiach zanechávajú vidlicovitý vzor, píše Sarah Fechtová z webu Popular Science.