BRATISLAVA. Arktický ľadovec predstavuje pre polárne medvede životný priestor. Potulujú sa po ňom, pária sa a tiež im umožňuje loviť potravu. Topiaci sa ľadovec a úbytok ich životného prostredia im preto spôsobuje problémy.
Nová správa o stave oblasti, na ktorej sa podieľalo viac ako 90 vedcov, naznačuje, že Arktída sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako zvyšok planéty.
Správa opisuje mnohé zmeny, ktoré sa v Arktíde už pod vplyvom klimatických zmien dejú - od úbytku ľadovcov cez meniace sa ekosystémy až po zmeny v počasí.
Arktída mizne
Rozsah júnovej snehovej pokrývky v arktických regiónoch Severnej Ameriky a Eurázie sa zmenšil o polovicu v porovnaní s pozorovaniami spred roku 2000.
Zistenia pochádzajú zo Správy o snehu, vode, ľade a permafroste v arktickej oblasti, súhrnného posudku, ktorý vzniká každých pár rokov, naposledy v roku 2011.
"Treba si z toho vziať to, že Arktída sa odhaľuje. Jej osud sa musí presunúť zo sveta vedeckého pozorovania do sveta vládnych nariadení," hovorí Rafe Pomerance, ktorý predsedá sieti ochranárskych skupín Arctic 21 a za prezidenta Billa Clintona bol vysokopostaveným úradníkom americkej vlády.

V roku 2013 medzivládny panel o zmene klímy odhadol minimálne zvýšenie hladiny morí.
V jednom z variantov uviedol, že keby uhlíkové emisie len mierne prekročili ciele stanovené Parížskou klimatickou dohodou, aj tak by hladina oceánu stúpla do roku 2100 o 0,52 metra v porovnaní s hladinou v roku 2006.
Pri neprerušenej produkcii emisií minimálne zvýšenie hladiny odhadol na 0,74 metra.
Morská hladina bude ešte vyššia
Nová správa berie do úvahy všetky miesta, kde sa ľad topí, vrátane Arktídy, a odhady medzivládneho panelu ešte zvyšuje.
Najnovšie minimálne odhady tak predstavujú takmer dvojnásobok hodnôt, ktoré uvádzal panel. Navyše výpočty ukazujú, že stredné odhady zvýšenia morských hladín medzivládneho panelu by sa mali považovať za nové minimálne odhady.
Morten Skovgård Olsen, jeden z koordinátorov správy, hovorí, že výrazné zmeny v klíme sú stále pravdepodobné, a to aj napriek zásadnému vplyvu, ktorý bude mať do konca storočia agresívne zníženie emisií skleníkových plynov. "Arktída v polovici storočia bude odlišná od tej, ktorú máme teraz," dodáva.