Tak ako má Slovensko svojho Sagana, Česko Jágra či Barcelona Messiho, má Južná Kórea Jang Jae-Hoa.
Ten nie je cyklista, hokejista, ani futbalista, no býval rovnako populárny. Jang Jae-Ho sa hrá na počítači. Je jeden z najlepších hráčov hry Warcraft III a všetci ho poznajú pod prezývkou Spirit Moon.
Patria počítačové hry medzi športové disciplíny?
Stupňujúcu sa popularitu kompetitívneho hrania hier sa rozhodol zohľadniť Ázijský olympijský výbor (AOV). Ten zaradil e-sport medzi asi štyri desiatky športových disciplín, v ktorých budú súťažiť účastníci Ázijských hier 2022 v čínskom Hangzhou.
Diváci tak budú môcť sledovať nielen zápolenia v atletike, futbale či bedmintone, ale aj v hre FIFA.
Ďalšie hry výbor zatiaľ nekonkretizoval, definoval len žánre. Výbor vo svojom vyhlásení hovoril o RTA (Real Time Attack) a MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), kam patria napríklad League of Legends alebo DotA.
V nich dva päťčlenné tímy ovládajú postavy s rôznymi schopnosťami a snažia sa zničiť súperovu základňu.
E-sport ako (nielen) ázijský fenomén
Nie je náhoda, že k takémuto kroku pristúpili práve v Ázii. Profesionálni hráči hier ako Starcraft či Counter Strike sa tam tešia obdobnej popularite ako v Európe trebárs futbalisti.
Našincovi sa to môže zdať zvláštne, ale top hráči sa musia vyrovnávať s jačiacimi fanúšičkami či afektovanými komentátormi.
Priame prenosy z týchto hier sú bežnou súčasťou televízneho vysielania a tešia sa obľube miliónov divákov. Len pre ilustráciu, vlaňajší Intel Extreme Masters z poľských Katovic sledovalo viac ako 40 miliónov ľudí po celom svete.
Predstavenie elektronických športov na 19. ázijských hrách má tak potenciál ďaleko väčšieho zásahu. Tieto hry sú po olympiáde najväčším multišportovým podujatím na svete.
Zúčastňuje sa ich približne desaťtisíc športovcov z viac ako 40 krajín.
Klikajú aj pre peniaze
Počítačové hry sú zaujímavé aj z finančného hľadiska. Dotácia Dota 2 turnaja The International 2016 v americkom Seattli presiahla čiastku dvadsať miliónov dolárov, pričom víťazný tím si odniesol takmer desať miliónov. To je, samozrejme, atraktívne pre hráčov.
Milióny divákov i reputácia hráčov zase lákajú sponzorov. Napokon, aj rozhodnutie AOV je sčasti výsledkom lobingu spoločnosti Alisports, ktorá patrí čínskemu E-bayu Alibaba Group.
Šéf výboru Ahmad Al Fahad Al Sabah uviedol, že spolupráca s Alisports „pomôže výboru s rozvojom ostatných športov.“ Riaditeľ firmy Zhang Dazhong uviedol: „Spoločne (s AOV) poskytneme sponzorom hier viac možností a zvýšime ich trhovú hodnotu.“
Samotná firma Alibaba cez Alisports do e-sportu naliala milióny dolárov. Napríklad vlani investovala do Medzinárodnej e-sportovej federácie 150 miliónov dolárov.
Alisports nie je jediná organizácia, ktorá sa snaží dostať e-sport na klasické športové podujatia. V roku 2016 britský Medzinárodný e-sportový výbor (International eGames Committee) požiadal Medzinárodný olympijský výbor o informáciu, ako by sa dali počítačové hry zahrnúť do oficiálneho olympijského programu.