SAN DIEGO, BRATISLAVA. Ako si postaviť dom na cudzej planéte? NASA napríklad zvažuje možnosť využiť roboty, aby pre prvých ľudí na Marse vopred postavili nafukovacie ľadové obydlia.
Existuje aj technologicky menej náročný spôsob. Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu zistili, že z pôdy červenej planéty by sa mali dať jednoducho vyrábať tehly. Techniku výroby opisujú v štúdii, ktorú zverejnil žurnál Scientific Reports.
Doterajšie návrhy, ako využiť pôdu Marsu na stavebný materiál, vyžadovali pece na jadrový pohon alebo komplikované chemické procesy. Nová metóda nevyžaduje prídavné látky a materiál netreba ohrievať, ani piecť.

Na výrobu tehly použili takzvaný simulant marťanskej pôdy - zmes zrniek a kameňov zo Zeme, ktoré majú rovnakú veľkosť a chemické zloženie ako ich náprotivky na Marse.
Vedci zistili, že na simulant stačí vyvinúť dostatočne vysoký tlak, aby sa stlačil do kompaktného tvaru. Na malú vzorku treba tlak, ktorý sa rovná úderu približne 4,5 kilogramového kladiva z výšky jedného metra.
Pri testoch sa ukázalo, že takéto tehly sú silnejšie ako železobetón. Materiál pravdepodobne drží pohromade oxid železa, ktorý zároveň dáva marťanskej pôde jej typické červené sfarbenie.
Čím viac lokálnych materiálov budú môcť kolonizátori Marsu využívať, tým budú podľa webu The Verge potrebovať menej nástrojov a budú menej závislí od drahých dodávok surovín zo Zeme.
"Ľudia, ktorí pôjdu na Mars budú veľmi odvážni. Budú pionieri. A pre mňa by bola pocta stať sa ich tehlárom," hovorí v tlačovej správe univerzity vedúci výskumu Yu Qiao.
doi:10.1038/s41598-017-01157-w