SME

Myši nechcú byť na príťaž, do našich komôr ich ženie pud sebazáchovy

Myš domová je druhým najrozšírenejším cicavcom na Zemi, hneď po človeku.

(Zdroj: WIKIMEDIA)

Prečo chcú žiť s ľuďmi?

Obrázky či zábavné videá s týmito rozkošnými potvorkami si pozrieme radi. No beda, ak ich náhodou zahliadneme vo vlastnej komore alebo dokonca v kuchyni.

Vtedy už chystáme šlopce a rôzne iné pasce s návnadou, len aby sme sa zbavili neželaných návštevníkov. Myšky sa pritom v spoločnej domácnosti s ľuďmi cítia veľmi dobre, akiste aj preto, že im to zaručuje stály prísun potravy. Inak povedané, kde je človek, tam sa niečo pod zub nájde aj pre myši.

Sú rozšírené?

Myš domová je druhým najrozšírenejším cicavcom na Zemi, hneď po človeku. Slovenské myši obývajú takmer tri štvrtiny z celkovej rozlohy našej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa u vás na povale zabýva jeden párik myší, veľmi ľahko sa môže stať, že o necelý rok ich bude nad vašimi hlavami lomoziť takmer sedemdesiat, a to bude stále iba jedna myšia rodinka.

autorka

Dospelé myšky merajú približne desať centimetrov, ak teda nepočítame chvost, ktorý ich dĺžku takmer zdvojnásobuje. Ich srsť môže byť sfarbená rôzne, od bledohnedej až po čiernu.

Môže sa nám to zdať neuveriteľné, no myši domové sa k nám naozaj nenasťahujú, aby obhrýzali nábytok a hovienkami zničili zásoby jedla či obilia. Dokonca neprídu ani preto, aby vydesili a rozkričali gazdinú, ktorá z nich má panický strach.

Do ľudských obydlí ich ženie prirodzený inštinkt spolu s pudom sebazáchovy. Okrem toho, že chcú byť priamo pri zdroji jedla, hľadajú tiež vhodné podmienky na rozmnožovanie.

Ako rýchlo sa množia?

Práve ich nekontrolovateľné množenie je problémom. Ak sa u vás na povale zabýva jeden párik myší, veľmi ľahko sa môže stať, že o necelý rok ich bude nad vašimi hlavami lomoziť takmer sedemdesiat, a to bude stále iba jedna myšia rodinka.

SkryťVypnúť reklamu

Myš síce žije v priemere len jeden až dva roky, no za ten čas stihne po sebe zanechať vskutku početné potomstvo.

Zrejme si ani neuvedomujeme, že si myši mnohokrát do svojho domu pozývame sami. A to nielen pootvorenými vchodovými dverami.

Drobné hlodavce sa potešia aj z bujného porastu pri dome či množstva rároh na dvore. Práve v nich sa môžu ukrývať a v nestráženej chvíli prekĺznuť dnu. Dokážu sa však prehrýzť aj murivom. Za tú námahu im to stojí, najmä, ak nechcú stráviť zimu v zmrznutej pôde. Aktívne sú najmä navečer a v noci.

Dokážu sa vyštverať na stenu?

Myši si pravdepodobne uvedomujú, že sú neželanými nájomníkmi, pretože ľuďom sa snažia čo najviac vyhýbať. Ak sa s človekom napriek svojej stratégii predsa len stretnú, plachá povaha im nedovolí inak, než zutekať.

SkryťVypnúť reklamu

A je úplne jedno, či to bude kolmo nahor po stene alebo hladkom nábytku. Myšky sú veľmi obratné lezkyne. Pri výbere potravy sú skromné, chutia im takmer všetky semiačka, obilné zrná a keď chcú maškrtiť, zahryznú sa do sladkého ovocia. Ňufákom neohrnú ani nad mäsom a drobným hmyzom.

Aké myši chováme dobrovoľne?

Ak už chcete nastavovať pasce, neinšpirujte sa animovanými rozprávkami. Na syr okrem filmového Jerryho veľa myší neprilákate. Za to na kúsok klobásy zaberú určite. Šlopce s návnadou by mali byť ukryté na menej viditeľných miestach.

Sú však aj ľudia, ktorí si myšky dobrovoľne zadovážia ako domáce zvieratá. Všetky rasy myši domovej možno chovať v zajatí, no najpopulárnejšou medzi chovateľmi zostáva laboratórna biela myš.
V klietke položenej v detskej izbe sa myška určite cíti lepšie ako v klietke laboratórnej. Tam je totiž predurčená na pokusy, pri ktorých na nej budú vedci testovať rôzne lieky či kozmetiku.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu