MENLO PARK, BRATISLAVA. Pohodlne sa usadíte, dáte si pred oči headset virtuálnej reality a ponoríte sa do nových zážitkov pri sledovaní 360-stupňového videa. Kým aktívne sledujete streamovaný obsah, Facebook sa snaží odhadnúť, ako sa v najbližších sekundách zachováte.
Vývojári pracujú na novej technológii, ktorá má zladiť obmedzené kapacity internetových prípojok s vysokými nárokmi nového formátu videí. Algoritmy sa v každom okamihu snažia zistiť, ktorá časť scény vás v najbližších zlomkoch sekundy bude zaujímať.
Cez pomalú linku nie je možné preniesť 360-stupňovú panorámu videa v plnom rozlíšení. Preto treba vyberať iba tie časti a v takej kvalite, aby mal používateľ zo sledovania čo najmocnejší zážitok. Zareagovať vo chvíli, keď človek otočí hlavou je už neskoro.
Preto podľa magazínu Engadget vedci vyvíjajú matematické modely, ktoré sa snažia správanie divákov odhadnúť. Analyzujú obrázok po obrázku a vyhľadávajú atraktívne časti scény, aby vedeli predpovedať, kam sa bude chcieť divák pozrieť.
Ak sa táto informácia skombinuje s výrezom videa ktoré človek sleduje, nie je nemožné odhadnúť, na ktorú časť scény uprie pozornosť v najbližších chvíľkach. Servery preto môžu s predstihom odoslať také bloky dát, ktoré budú skutočne aj využité.
Zatiaľ sa vývojárom podarilo vďaka dobrým predpovediam zvýšiť kvalitu zobrazovaného videa o 39 percent. S čoraz intenzívnejším nasadzovaním technológie sa budú musieť s rovnakým problémom popasovať všetky firmy.
Internetové prípojky naberajú na kapacite iba pozvoľna a niekedy sa stáva, že pri streamovanom videu s vysokým rozlíšením nemajú v špičke dostatočnú priepustnosť. Pri 360-stupňovom streamovanom obsahu treba pracovať s niekoľkonásobne vyšším objemom dát. Nová technológia má pomôcť v tom, aby sledovanie prebiehalo hladko.