LONDÝN, BRATISLAVA. Špičku nosa má ako otec a vnútorné kútiky očí po mame. Takto by sa k deťom mali prihovárať rodinní známi, ak by nechceli zalichotiť, ale presne opísať dedičnosť.
Nový výskum totiž dokazuje, že genetická výbava rodičov vplýva vo veľkej miere len na niektoré časti tváre. Inak povedané, po rodičoch nededíte celý nos či oči, ale len ich špecifické časti.
Výskum zverejnili vo vedeckom časopise Scientific Reports.
Ktoré časti tváre dedíte?
Výskumníci do štúdie prizvali takmer tisíc ženských dvojičiek z Británie. Niektoré z nich boli jednovaječné dvojčatá, ktoré majú úplne rovnaké gény. Druhú časť tvorili dvojvaječné dvojičky, ktoré mali identickú len polovicu génov.
Pomocou 3D kamier urobili dvojičkám skeny tvárí, ktoré potom medzi sebou porovnávali. Zistili tak, aká je šanca, že tvar nejakej časti tváre určuje genetika.
Ukázalo sa, že aj jednovaječné dvojčatá sa zhodovali len v niektorých častiach. Zbytok čŕt určuje náhoda.
Genetika najviac ovplyvňuje špičku nosa, oblasť nad a pod perami, lícne kosti a vnútorné kútiky očí.

Mapy dedičnosti
„Táto štúdia tiež ukazuje, že aj identické dvojčatá sa môžu medzi sebou v tvári značne líšiť. Ale vzhľadom na to, že kľúčové oblasti tváre sú kontrolované genetikou, vnímame ich ako identické,“ vysvetľuje v tlačovej správe King's College London jeden z autorov štúdie Tim Spector.
Vedci svoje výsledky o dedičnosti v tvári uverejnili v atlasoch dedičnosti, v ktorých si môžete pozrieť, ako veľmi genetika ovplyvňuje vašu tvár. Červená farba označuje oblasti, ktoré genetika ovplyvňuje najviac.
DOI: 10.1038/srep45885