SME

Vesmírne smetisko okolo Zeme má už viac ako 150 miliónov objektov

Smeti v priestore pribúdajú, smetiarske auto ktoré by ich zozbieralo však zatiaľ nik úspešne nevyvinul.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

BERLÍN, BRATISLAVA. Viac ako 150 miliónov úlomkov vesmírneho odpadu ohrozuje čoraz intenzívnejšie všetky vesmírne misie. Na rapídne zhoršenie situácie upozornili vedci na konferencii, ktorá sa konala v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V priestore okolo planéty pribúda nový materiál a trieštia sa aj pozostatky starších misií. Vedci musia neustále v modeloch počítať dráhy väčších objektov, aby sa im v dostatočnom predstihu dokázali uhnúť družice i vesmírna stanica.

Čiastky sa pohybujú rýchlosťou 28-tisíc kilometrov za hodinu, čo je dostatočné tempo na to, aby aj centimetrový úlomok dokázal pri kolízii s vesmírnou technikou spôsobiť nezvratné škody.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci ľudstvo pôsobí v tomto priestore približne 60 rokov, za posledné štvrťstoročie sa situácia výrazne zhoršila.

V roku 1993 vedci spočítali, že v priestore sa nachádza 8000 objektov väčších ako desať centimetrov. Dnes ich je približne 20-tisíc, pričom päťtisíc z nich je väčších ako jeden meter. Ak by sme spočítali všetky čiastky s veľkosťou nad jeden milimeter, bolo by ich viac ako 150 miliónov.

Štatistické riziko stretu a nárazu je nízke, investície na výmenu poškodenej techniky za novú sú však nesmierne vysoké. Vedci sa preto snažia situáciu monitorovať, aby družice v prípade ohrozenia stihli uskutočniť potrebné uhýbacie manévre.

Problém podľa agentúry AFP nenarastá lineárne, ale exponenciálne. Z nedávnych incidentov možno spomenúť kolíziu z roku 2009, keď sa družica z komunikačného systému Iridium zrazila s ruským vojenským satelitom.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2007 zasa Čína testovala protidružicovú zbraň namierenú na svoju starú meteorologickú družicu. Problémom sú však aj zhluky fragmentov, v ktorých dochádza ku kolíziám a triešteniu častejšie ako v okolitom priestore.

ESA rieši nebezpečenstvá kolízii pri svojich 10 družiciach na spodnej obežnej dráhe každý týždeň, vyhýbacie manévre však uskutočňuje iba raz či dva razy za rok. Vesmírna stanica ISS má za sebou poplachy, pri ktorých sa museli astronauti stiahnuť do modulu Sojuz, ktorý sa dokáže od kolosu v prípade núdze odpojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu