MENLO PARK, BRATISLAVA. Dáte si na hlavu čelenku, v mysli nadiktujete správu a počítač ju odošle bez toho, aby ste museli prsty položiť na klávesnicu. Takto vyzerajú odvážne ambície Facebooku, ktoré sa ukrývajú za projektom Silent Speech.
Podľa magazínu International Business Times, 60-členný vývojársky tím pracuje na projekte, ktorý sa snaží nájsť nové spôsoby komunikácie s počítačmi. Cieľom je zdokonaliť existujúci systém diktovania, od ktorého sa očakáva rýchlosť sto slov za minútu.
Firme nejde o to, aby našla cestu k čítaniu spontánnych myšlienok. Odhaduje sa, že ľudský mozog vyprodukuje za jedinú sekundu toľko dát, ktoré by sme mohli prirovnať k štyrom celovečerným filmom v HD kvalite. Súčasný hardvér pre ich čítanie však možno prirovnať k zastaraným modemom z 80-tych rokov.
Technológia sa snaží po vzore ovládania mysľou zameriavať iba na cielený diktát, pri ktorom vedomie cielene tvorí slová a vety určené pre komunikáciu. Je to podobné, ako keď píšete na klávesnici písacieho stroja či počítača. V hlave prebieha diktát, ktorý sa zručnosťou mení na pohyby prstov na klávesnici.
Hoci má tím pred sebou kopu práce kým dosiahne vytúžený cieľ a vyvinie hardvér, ktorý by mohol preniesť technológiu do všedného života, vývojári sú presvedčení o tom, že ide o užitočnú prácu.
Naša komunikácia s počítačmi sa za posledné desaťročia primálo zmenila, aby bola prirodzenou. Získali sme nové návyky pre pohotové ovládanie techniky, technika samotná sa však nášmu spôsobu bežnej komunikácie a interakcie s okolím primálo prispôsobila.