SME

Z cicavcov sa najviac obchoduje so šupinavcami. Ani chránené miesta nie sú bezpečné

Nelegálny lov a odlesňovanie prebieha až v 30 percentách prírodných pamiatok UNESCO.

Z cicavcov sú predmetom ilegálneho obchodu najčastejšie šupinavce.Z cicavcov sú predmetom ilegálneho obchodu najčastejšie šupinavce. (Zdroj: Keith & Colleen Begg/WWF)

BRATISLAVA. Lokality zapísané v Svetovom dedičstve UNESCO sú známe pre svoju jedinečnú krásu, geológiu, ekológiu či rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov. Napriek tomu, že sú tieto miesta chránené, zvieratá ani rastliny v nich nie sú v úplnom bezpečí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až 30 percent prírodných a zmiešaných Svetových dedičstiev UNESCO ohrozuje nelegálne pytliactvo, odlesňovanie či rybolov a následný nelegálny obchod s chránenými zvieratami a rastlinami.

Ukazuje to najnovšia správa od Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

SkryťVypnúť reklamu

V lokalitách chránených UNESCO-m žijú mnohé vzácne druhy, ktoré sú chránené v rámci dohovoru CITES o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi.

Na chránených miestach žije napríklad tretina zo všetkých 3890 tigrov žijúcich v divočine a 40 percent všetkých slonov afrických. Populácia slonov klesla v dôsledku pytliactva len v minulom desaťročí až o 110-tisíc jedincov.

Prečítajte si tiež: Pridrahé náhrdelníky. Africkému slonovi hrozí vyhynutie Čítajte 

Chránené miesta sú tiež posledným útočiskom niektorých kriticky ohrozených druhov. Nosorožec jávsky žije napríklad len v Indonézii a sviňucha kalifornská len v Mexickom zálive v Kalifornii.

"Mnohé druhy sú ohrozené deštruktívnou priemyselnou činnosťou a naša nová správa ukazuje, že ich unikátne zvieratá a rastliny sú tiež ovplyvnené nadmerným lovom a obchodovaním," vysvetľuje v tlačovej správe Marco Lambertini, generálny riaditeľ WWF International.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ ich nebudeme účinne chrániť, stratíme ich navždy. Vlády musia zdvojnásobiť svoje úsilie a riešiť celý reťazec obchodovania s voľne žijúcimi živočíchmi skôr, ako bude neskoro."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu