BRATISLAVA. Lokality zapísané v Svetovom dedičstve UNESCO sú známe pre svoju jedinečnú krásu, geológiu, ekológiu či rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov. Napriek tomu, že sú tieto miesta chránené, zvieratá ani rastliny v nich nie sú v úplnom bezpečí.
Až 30 percent prírodných a zmiešaných Svetových dedičstiev UNESCO ohrozuje nelegálne pytliactvo, odlesňovanie či rybolov a následný nelegálny obchod s chránenými zvieratami a rastlinami.
Ukazuje to najnovšia správa od Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).
V lokalitách chránených UNESCO-m žijú mnohé vzácne druhy, ktoré sú chránené v rámci dohovoru CITES o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi.
Na chránených miestach žije napríklad tretina zo všetkých 3890 tigrov žijúcich v divočine a 40 percent všetkých slonov afrických. Populácia slonov klesla v dôsledku pytliactva len v minulom desaťročí až o 110-tisíc jedincov.

Chránené miesta sú tiež posledným útočiskom niektorých kriticky ohrozených druhov. Nosorožec jávsky žije napríklad len v Indonézii a sviňucha kalifornská len v Mexickom zálive v Kalifornii.
"Mnohé druhy sú ohrozené deštruktívnou priemyselnou činnosťou a naša nová správa ukazuje, že ich unikátne zvieratá a rastliny sú tiež ovplyvnené nadmerným lovom a obchodovaním," vysvetľuje v tlačovej správe Marco Lambertini, generálny riaditeľ WWF International.
"Pokiaľ ich nebudeme účinne chrániť, stratíme ich navždy. Vlády musia zdvojnásobiť svoje úsilie a riešiť celý reťazec obchodovania s voľne žijúcimi živočíchmi skôr, ako bude neskoro."