SME

NASA: Na Saturnovom mesiaci prebiehajú reakcie, ktoré môžu kŕmiť život

Americká vesmírna agentúra ohlásila, že na mesiaci Enceladus našla prieduchy vodíka. Ich prítomnosť naznačuje, že pod povrchom mesiaca prebiehajú chemické reakcie, ktoré by mohli podporovať život.

Ilustrácia sondy Cassini nad povrchom mesiaca Enceladus.Ilustrácia sondy Cassini nad povrchom mesiaca Enceladus. (Zdroj: NASA/JPL)

BRATISLAVA. Na mesiaci Enceladus prebiehajú chemické reakcie, ktoré by mohli poskytovať energiu pre jednoduché formy života. Naznačujú to výrony vodíka, ktoré na povrchu mesiaca planéty Saturn pozorovala vesmírna sonda Cassini.

Prítomnosť vodíka oznámila NASA na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Enceladus má takmer všetky podmienky na to, aby podporoval život tak, ako ho poznáme na Zemi," povedala na tlačovej konferencii Linda Spilkerová z vedeckého tímu sondy Cassini.

Vodík sa do výronov na povrchu pravdepodobne dostáva vďaka prieduchom na dne oceána, ktorý pokrýva celý povrch mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okolo prieduchov by tak mohlo existovať prostredie vhodné na život. Mikróby v ich okolí by mohli získavať energiu spájaním vodíka z prieduchov a CO2 rozpusteného v oceáne. Rovnakú chemickú reakciu využívali primitívne formy života na Zemi a je pravdepodobné, že stála pri vzniku života na našej planéte.

Pre vznik života sú potrebné tri základné podmienky: tekutá voda, zdroj energie a prítomnosť prvkov ako napríklad kyslík, síra či fosfor. NASA dokázala, že mesiac spĺňa dve z troch podmienok. Síru či fosfor však inštrumenty Cassini v oceánoch potvrdiť nevedia.

"Život priamo nájsť nevieme, no našli sme zdroj potravy, ktorý by pre mikróby bol ako obchod s cukríkmi," povedal vedúci autor štúdie Hunter Waite.

Ďalšie dôkazy vody na Európe

NASA tiež oznámila, že pozorovania Hubblovým teleskopom potvrdili prítomnosť výronov vody na mesiaci Európa, ktorý obieha okolo planéty Jupiter.

SkryťVypnúť reklamu

Európa je, rovnako ako Enceladus, pokrytá vrstvou ľadu, pod ktorou sa nachádza oceán tekutej vody. Nové zábery potvrdzujú, že povrch mesiaca je aktívny a v rôznych intervaloch vystreľuje vodu kilometre nad svoj povrch.

Hubble videl výron vody v rovnakej oblasti, v ktorej pozorovali podobný úkaz už v roku 2014. Zároveň potvrdil, že oblasť, z ktorej voda uniká, je neobvykle teplá, čo by mohlo naznačovať, že pochádza z vnútorných štruktúr mesiaca.

Naznačovalo by to, že pod povrchom Európy prebiehajú rovnaké procesy ako pod povrchom mesiaca Enceladus.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu