SME

Nepriateľom kaní popolavých sú pytliaci aj poľnohospodárska technika

Na území Slovenska sa ich zdržuje len niekoľko desiatok. Majú toľko nepriateľov, že aj tento počet je takmer zázrakom.

Samec kane popolavej.Samec kane popolavej. (Zdroj: WIKIMEDIA)

Sú sťahovavé?

Elegantné dravce, ktoré vo vzduchu predvádzajú najrôznejšie akrobacie. Kane popolavé sú sťahovavé vtáky a práve v týchto dňoch k nám prilietajú z tropickej Afriky.

Na území Slovenska sa ich zdržuje len niekoľko desiatok. Majú toľko nepriateľov, že aj tento počet je takmer zázrakom. Okrem prirodzených nepriateľov – líšok a iných operných dravcov, kane ohrozujú pytliaci aj poľnohospodárska technika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V porovnaní s myšiakom či príbuznou kaňou sivou je kaňa popolavá o poznanie menšia. Jej dlhé a mohutné krídla sa najmä pri lete zdajú na koncoch užšie, pretože na ich siluete možno vidieť len štyri perá pripomínajúce prsty.

SkryťVypnúť reklamu

Telo samca pokrýva sivé perie, len lakťové letky sú čierne. Na brušku má charakteristické škvrny hrdzavej farby. Samice sa od mláďat rozoznávajú len veľmi ťažko, mladé kane sú totiž vždy po mame, teda sfarbené dohneda s bielymi nadchvostovými krovkami.

Kde striehne na korisť?

Okolo očí má kaňa závoj, podobne ako sova. Dúhovka je typicky žltá, tak, ako u väčšiny dravcov a rovnakej farby sú aj neoperené nohy s dlhými pazúrmi. Rozpätie jej krídel dosahuje približne 110 centimetrov, spomedzi všetkých kaní teda môže byť najmenšia, ale aj tak je to úctyhodné číslo.

Vo vzduchu ju môžeme zahliadnuť najmä nad lúkami a poľami, prípadne v okolí jazier, kam sa chodí napájať. Na korisť nestriehne iba z výšky, niekedy číha ukrytá v kríkoch či na strome. Kaňa má jedálniček typického dravca. Nechýbajú na ňom drobné poľné hlodavce, ako napríklad hraboše, myši či chrčky. Uloví aj menšie vtáky a v prípade núdze neohrnie zobákom ani nad žabami.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyzerá ich svadobný tanec?

Kane popolavé zimujú v Afrike a na naše územie sa vracajú v polovici apríla. Začiatkom mája prilietava vtáčí párik na miesto, kde sa plánujú usadiť. Začiatok hniezdenia sprevádza rituál samčeka, ktorý vo vzduchu predvádza takzvaný svadobný tanec.

Krúživým letom sa dostane do výšky, aby sa potom spúšťal k zemi v strmhlavých vývrtkách. Akrobatické vystúpenie dopĺňa osobitou piesňou. Ničnetušiacemu pozorovateľovi sa svadobný tanec javí skôr ako domáce násilie, pretože samec v letku pôsobí, akoby chcel svoju vyvolenú napadnúť.

Je to však iba hra, ktorá sa páči obom. Podobným spôsobom prebieha aj odovzdávanie potravy. Keď samec predáva družke úlovok, zdá sa, akoby o neboráka hraboša vo vzduchu zápasili. Živiteľ rodiny pritom korisť odovzdáva dobrovoľne, aby mohla samička nakŕmiť ich spoločné potomstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa liahnu mladé?

Kane kladú štyri až päť vajec, z ktorých sa v polovici júna začínajú liahnuť mladé. Na hniezde sedí samička, druh ju vystrieda iba v čase obeda.

Zháňanie potravy si na zodpovednosť berie výlučne samec, ktorý partnerke odovzdáva korisť vo vzduchu. Keď samička prelietava popod neho, on zo zobáka potravu vypustí a samica ju bleskurýchle preberie.

Ako im pomáhajú ochranári?

Zvedavé kane hniezdia na zemi, odkiaľ však nemajú dostatočný výhľad, a tak často hliadkujú na vyvýšených miestach v okolí svojho obydlia. Zazrieť ich môžeme na stohoch slamy či betónových skružiach.

Hniezdisko si úzkostlivo strážia a všetky okrídlené dravce ihneď odháňajú. Pred líškou či divým psom však svoje mladé uchrániť nedokážu. Rovnako bezmocné sú kane v súboji s poľnohospodárskou technikou.

SkryťVypnúť reklamu

Smutné štatistiky dokazujú, že množstvo týchto vzácnych vtákov zahynie práve pri žatve, keď ich hniezdo pokosí kombajn. Ochranári preto na nájdené hniezda dozerajú. Ohradia ich pletivom v tvare štvorca a v tejto ochrannej zóne môžu poľnohospodári obilie zožať až keď mladé kane hniezdo opustia.

Kane popolavé sú zákonom chránené. Ak by ich niekto zámerne zahubil, hrozí mu vysoká pokuta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


16
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu