NEW YORK, BRATISLAVA. Priložíte prst na biometrický snímač v mobile a myslíte si, že neexistuje druhý prst, ktorý by zariadenie odomkol. V skutočnosti však ide o omyl, ktorý vám dáva falošný pocit bezpečia.
Tvrdia to vedci z univerzity v New Yorku, ktorým sa podarilo vyrobiť univerzálne odtlačky pre odomykanie zariadení. Dokážu odomknúť dve, tri, či dokonca šesť zariadení z desiatich bez toho, aby sa ktokoľvek na vaše prsty musel vôbec pozrieť.
Slabina biometrie nespočíva v daktyloskopii a prstoch samotných, ale v spôsobe ako v mobiloch pracuje. Snímače sú malé, majú nízke rozlíšenie a tak sa vývojári spoliehajú na vyhodnocovanie čiastočných odtlačkov.
Nasnímaný obrazec preto pri vyhodnocovaní neporovnávajú s jediným úplným odtlačkom v databáze, ale napríklad s desiatkou čiastočných. Stačí dostatočná zhoda s jediným z nich a zariadenie sa odomkne.
Akademici podľa magazínu Tech Republic preskúmali stovky odtlačkov v databázach a vybrali z nich charakteristické prvky pre generovanie svojich vlastných obrazcov. Mozaiky vykazovali početné zhody, vďaka čomu ich možno použiť pre prienik do zariadení.
V princípe majú odtlačky prstov tri rôzne základné podoby. Bezpečnostné softvéry sa priveľmi nezaoberajú tým, aby každý jeden líniový výbežok porovnávali s tým, ktorý majú vo svojej databáze. Zostáva preto na vývojároch, aby sa s novým zistením vysporiadali.
Buď budú musieť vymeniť biometrické snímače za dokonalejšie, alebo softvéry budú musieť používať nové stratégie na to, aby precíznejšie porovnávali obrazce pre vyhlásenie zhody.