SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Nosíte na zápästí múdre hodinky alebo fitness náramok, ktorými sledujete svoj životný štýl, športové výkony a zdravie?
Nemali by ste sa veľmi spoliehať na dáta tepu a srdečnej aktivity, ktoré zobrazujú. Vedci pri svojich výskumoch zistili, že senzory ktoré snímajú tepovú frekvenciu sa môžu mýliť.
Dáta zozbierané fitness zariadeniami porovnávali s údajmi z ECG prístrojov, ktoré slúžia na presné, diagnostické merania.
Kým pri najlepších scenároch sa populárny náramok Fitbit Surge pomýlil iba o 5 tepových úderov za minútu, pri náročnejších aktivitách dosahovali odchýlky až 22, 36 či 41 úderov srdca. Veľmi nepresný bol Basis Peak, Mio Fuse, ale i Fitbit Charge.
Človek, ktorý by sa pri fyzickej aktivite spoliehal na namerané údaje, by podľa agentúry Reuters ľahko mohol prekročiť svoje zdravotné možnosti. Výrobcovia svojich zákazníkov vždy upozorňovali že nejde o medicínske pomôcky, nikdy však nehovorili o tom, aké nepresné senzory môžu byť.
TIP: Pozrite si odborné recenzie na fitness trackery a taktiež aj na smart hodinky v našej službe Recenzie.sme.sk.
Väčšina z nich využíva pre meranie technológiu, ktorá hodnotí odraz svetla z LED zdroja od pokožky. Pri pulzoch mení prekrvenie pokožky, ktoré spôsobuje zmenu odrazivosti svetla.
Oveľa presnejšiu technológiu využívajú domáce tlakomery. Počítajú údery srdca podľa zmeny tlaku v nafúknutej manžete. Ide o systém, ktorý sa najviac približuje k hmatovej či sluchovej metóde merania.