SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Pre nízku hmotnosť a priehľadný vzhľad ho volajú zmrznutý dym. Je to izolačný materiál, ktorý používa NASA vo svojich vesmírnych projektoch. Už v tomto roku sa však má stať súčasťou oblečenia a výbavy pre výlety do prírody.
Aerogel vzbudil svojimi netradičnými vlastnosťami pozornosť odbornej verejnosti pred niekoľkými rokmi. Ide o gél, ktorý sa po zbavení vody stáva pevnou, krehkou látkou s takmer nepostrehnuteľnou hmotnosťou. Keďže ho tvorí takmer výhradne vzduch, je extrémne dobrým tepelným izolantom.
Hoci sa používa napríklad v skafandroch, výrobcovia oblečenia si doposiaľ k nemu nedokázali nájsť cestu. Ľahučký, avšak pevný a trieštivý materiál sa neukázal byť vhodným pre zakomponovanie v odevoch. Firma Primaloft však našla spôsob, ako z neho po zapuzdrení do membrán možno vyrábať izolačný materiál pre textilný priemysel.
Izolačná vrstva s hrúbkou 1.5, 2.0 a 3.0 milimetre má poskytnúť nové vlastnosti zimnej, expedičnej a turistickej výstroji. Hoci sa zatiaľ nehovorí o hrejivých bundách a spacích vakoch, firmy už teraz avizujú nové vrecká na svojich odevoch.
Firma Helly Hansen podľa magazínu Digital Trends sľubuje vrecká na mobily, navigácie a elektroniku, pri ktorých zariadenia spoľahlivo pobežia aj pri teplote - 28°C bez toho, aby ich akumulátory trpeli zníženou výkonnosťou.
Podobné zámery zvestovali aj ďalšie firmy v odvetví. Aerogel sa má stať prémiovou doplnkovou výbavou pre špecifické použitie. Hovorí sa napríklad o rukaviciach, či vložkách do topánok.